1. dubna 2014 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kočárek, bruska i činely. Co všechno lidé zapomínají v MHD?

tramvaj - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tramvaj - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Cestující si loni v pražské MHD zapomněli více než 2500 věcí. Byly mezi nimi tašky, klíče, mobily, ale také činely, zvonkohra, kočárek s vrtačka. Oproti předloňskému roku počet ztracených věcí stoupnul o více než deset procent, sdělila mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková.

Nejčastěji lidé zapomínají věci v autobusech, pak následují tramvaje a metro. "Pokud se o nalezené věci nikdo nepřihlásí, bývají jednou týdně zaslány do kanceláře ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé," uvedla Řehková.

Skladba ztracených věcí během roku souvisí zejména s ročním obdobím. V zimě lidé ztrácejí hlavně šály, čepice a rukavice. Před prázdninami se podezřele často ztrácejí žákovské knížky a vysvědčení školáků.

ČTĚTE TAKÉ

Mezi ztracenými věcmi byly tradičně nejvíce příruční tašky a kabelky, mobily, klíče a peněženky. V MHD se občas hledají i hudební nástroje, cestující si tak v dopravním prostředku loni zapomněli třeba činely, ukulele, saxofon, klarinet i zvonkohru. Nalezla se i dýmka, čepice příslušníka městské policie, horolezecké lano, dětský kočárek a dětská židlička. Hledali se ale také psi, vrtačka, bruska a tavná pistole.

Ztracené věci zpět dostane více než třetina cestujících. Nejčastěji se zpět ke svému majiteli dostanou příruční zavazadla, na opačném konci žebříčku jsou mobilní telefony.

Lidovky.cz, ČTK