8. srpna 2016 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kolaps aerolinek Delta: na celém světě spadl systém, lidé čekali i v Praze

Delta Air Lines. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Delta Air Lines. | foto: wikipedia.org

ATLANTA Americkou leteckou společnost Delta Air Lines postihl rozsáhlý systémový výpadek, kvůli kterému dnes nabraly zpoždění její lety po celém světě. Společnost rovněž pozastavila veškeré odlety. Později oznámila, že za počítačovým kolapsem stojí výpadek proudu v Atlantě.

Po několika hodinách firma uvedla, že začala některé lety znovu odbavovat. Upozornila ale cestující, aby počítali se zpožděním i rušením mnoha letů, stejně jako s delším čekáním na odlet.

Delta, která je podobně jako České aerolinie součástí skupiny SkyTeam Alliance, uskuteční zhruba pět tisíc odletů denně.

„Delta zaznamenala počítačový výpadek, který zasáhl lety naplánované na pondělní ráno“, uvedla letecká společnost. Letadel, která byla ve vzduchu, se ale podle ní problémy nedotkly.

Později Delta upřesnila, že dnešní zpoždění a rušení některých letů způsobil výpadek proudu v Atlantě, který začal v 2.38 východního času (8.38 SELČ). Výpadek zasáhl její počítačové systémy a aktivity po celém světě. Na webu aerolinek nebyly zobrazeny aktuální informace o letech.

Potíže v pondělí ráno postihly tisíce cestujících této společnosti na letištích po celém světě, napsala na webu americká televizní stanice NBC. Zpoždění hlásili cestující Delty na letištích v Londýně, Tokiu či v Los Angeles.

Čekalo se i v Praze

„Naše systémy všude zkolabovaly. Snad to nebude trvat dlouho,“ psaly cestujícím aerolinky na Twitteru.

Zhruba tříhodinové zpoždění se podle webu Letiště Václava Havla Praha čekalo u pondělního dopoledního letu z Kodaně do Prahy. Podle mluvčí letiště Mariky Janouškové ale tento let provozuje jiný dopravce v rámci takzvaného sdílení kódu a zpoždění s ohlášeným masivním výpadkem u Delty nesouvisí.

Zpoždění podle ní naopak nastalo u letu této společnosti z Prahy do New Yorku s plánovaným odletem ve 12.40 SELČ.

ČTK