21. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kolik stojí kilometr dálnice? Podle nového ceníku vyjde na 126 milionů

Otevření vysočanské radiály. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otevření vysočanské radiály. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy proto schválilo aktualizovaný ceník, podle kterého má kilometr běžné dálnice v nenáročném terénu stát 125,6 milionu korun. V hornaté krajině může cena vzrůst až na 226,3 milionu korun, vyplývá z materiálu Státního fondu dopravní infrastruktury. Proti dosavadním cenám platným od roku 2010 se průměrná cena za kilometr snížila o 25 procent.

Hlavní podíl na čtvrtinovém snížení ceny má podle náměstka ředitele fondu Tomáše Blechy propracovanější možnost zaúčtování rizik, která mohou následnou stavbu prodražit.

Mezi tato rizika státní fond uvádí například komplikace spojené s výstavbou v chráněných oblastech, na územích s nedostatečně provedeným geologickým nebo archeologickým průzkumem a rizika související se získáváním územních rozhodnutí a stavebních povolení.

ČTĚTE TAKÉ:

Základní ceny dálnic platí pouze pro stavby, u kterých nehrozí žádné z popsaných rizik. Ta mohou výslednou cenu prodražit o desítky milionů.

Výhodou současné metodiky je podle SFDI především to, že jsou proti minulosti jasnější důvody, proč je některá konkrétní stavba dražší. Dosud se totiž riziko do cen projektů promítala automaticky a projektanti je nemuseli takto důkladně zdůvodňovat.

Kromě rozdílného přístupu ve vyčíslování rizik, zaznamenal fond dopravy i mírný pokles v cenách materiálů a stavebních prací. Tento pokles vyčíslený na základě kalkulací cenové úrovně roku 2012 ale podle tajemníka fondu Ivo Vykydala představoval snížení pouze o jednotky procent.

Nový ceník dopravních staveb státní fond připravoval od loňského léta, protože ceny staveb platné od roku 2010 byly zastaralé. Kromě cenových normativů pro stavbu silnic pracuje fond na schválení nových cen i pro železniční stavby.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)