30. července 2016 9:43, aktualizováno  12:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kolony mezi Rakouskem a Slovinskem. Putin a prázdniny komplikují Čechům cestu na jih

Kolona na dálnici D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona na dálnici D1. | foto: MAFRA - Anna Vavríková

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem se od časného rána vytvořily až šedesátikilometrové kolony, uvedl rakouský automobilový a cyklistický svaz ARBÖ.

Ty nejdelší vznikaly na dálnici A11 z Rakouska k tunelu Karavanky na hranici se Slovinskem. Tunel bude po celý den uzavírán v souvislosti s návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina ve Slovinsku, což komplikuje cestu na jih i českým turistům.

Jak napsala agentura APA, před tunelem se od 6:00 tvořily dlouhé kolony, protože jím mnozí dovolenkáři zjevně chtěli projet, ještě než se kolem 9:00 na rakouské straně zavře. V současnosti je před tunelem asi čtyřkilometrová kolona, která se zmenšuje, uvedl na svých stránkách rakouský autoklub ÖAMTC.

Trpělivost vyžaduje i situace na objízdných trasách, uvedl svaz ARBÖ. Na pyhrnské dálnici A9 se čekalo hlavně před řetězcem tunelů Klaus v Horních Rakousích ve směru do Slovinska. Během několika minut se tam vytvořila tříkilometrová fronta, dvoukilometrová fronta byla také před Gleinalmským tunelem.

Tohle je přitom směr, který při cestě do Chorvatska využívají i Češi. Problémy tam lze čekat i u Štýrského Hradce, protože jižně od města u jezera Schwarzlsee končí hudební festival s očekávanou návštěvností 120.000 lidí.

Ve Slovinsku se na spojnici A4 Maribor-Ptuj ve směru do Chorvatska vytvořila už ráno desetikilometrová fronta, která řidičům vynesla dvouhodinové zdržení. Na slovinsko-chorvatském přechodu u Gruškovje se jezdí krokem, podobné je to na rakousko-slovinském přechodu Spielfeld-Šentilj.

Kolony jsou také na rakouské dálnici A13 směrem do Itálie přes Brennerský průsmyk a v Bavorsku se museli vyzbrojit trpělivostí řidiči na trase A8 z Mnichova do rakouského Salzburku, kde jely dlouhé kolony krokem. „Dá se čekat, že situace se bude zhoršovat. Předpokládáme, že situace vyvrcholí v poledne a brzy odpoledne,“ řekl dopravní expert ARBÖ Thomas Haider.

Na dálnici A1 z Lince do Sankt Pöltenu je kvůli nehodě uzavřen jeden jízdní pruh, na místě se tvoří kolony, uvedl rakouský autoklub ÖAMTC. Ucpaná je i rakouská dálnice A4 do Maďarska, před přechodem Nickelsdorf/Hegyeshalom si řidiči počkají zhruba půl hodiny.

Autokluby v Německu i v Rakousku už v minulých dnech doporučovaly řidičům cestu odložit.

Kolony se stále nerozjely

„Na slovinské dálnici A2 u Brežice před hraničním přechodem je pětikilometrová kolona,“ uvedla mluvčí ÖAMTC.

Ředitelství slovinské policie ale podle agentury STA tvrdí, že silniční a dálniční uzávěry během Putinovy návštěvy zatím nezpůsobily větší než normálně očekávané zácpy. Uzavřena je v obou směrech Gorenjská dálnice v úseku Vodice-Karavanky, západní obchvat kolem Lublaně ve směru na oblast Gorenjska a silnice Šenčur-Brnik, Hrušica-Kranjska Gora-Podkoren a rovněž Trenta-Vršič-Kranjska Gora.

Chorvatský automoto klub HAK odpoledne informoval, že se poněkud zmenšila fronta na mýtnici Lučko na výjezdu k Záhřebu. Dříve sedmikilometrová kolona se zkrátil na čtyři až pět kilometrů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

ČTK