Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Konec kolonám. Taurský tunel otevírá druhý tubus

Dlouhé kolony v Rakousku dosáhly až 13 kilometrů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhé kolony v Rakousku dosáhly až 13 kilometrů | foto: Reuters

SALCBURK Taurský tunel na rakouské alpské dálnici A10 mezi Salcburkem a Villachem bude od středy průjezdný dvěma tubusy místo dosavadního jednoho. Dlouho očekávané rozšíření tunelu na důležité evropské tepně by mělo odbourat notoricky se opakující mnohakilometrové kolony před jeho ústími.

Celkové náklady na stavbu nového tubusu a renovaci původního činí 212 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy korun).

Právě se začátkem letních prázdnin, které jsou nejkritičtějším obdobím, by se měla výrazně zlepšit propustnost na frekventovaném tahu mezi střední Evropou a severním Jadranem.

Taurský tunel

 

Kvůli tunelu o délce 6,4 kilometru dosud bylo třeba svádět provoz na jednu stranu. Nervy motoristů tunel prověřoval od roku 1975. Od 21. června 1975 do konce roku 2008 jím projelo zhruba 144 milionů vozidel.

Za jeden průjezd Taurským tunelem od středy zaplatí majitelé motocyklů a osobních automobilů o hmotnosti do 3,5 tuny jednorázově mimořádné mýtné pět eur (zhruba 122 korun), za obvyklý průjezd celým tunelovým úsekem, jenž kromě Taurského tunelu tvoří Katschberský tunel, se bude platit deset eur (zhruba 245 korun). Oba poplatky proti dosavadnímu stavu zdražily o půl eura.

ČTĚTE TAKÉ:

Mýtnice Sankt Michael, která je umístěna mezi oběma tunely, byla rozšířena o pět pruhů. Poplatek se tak nyní vybírá u terminálů, které jsou rozmístěny na 15 jízdních pruzích směrem na jih a deseti v severním směru. Ve zvlášť vyhrazených pruzích lze platit i kreditní kartou.

Nový tubus Taurského tunelu byl otevřen po čtyřleté výstavbě už loni na jaře. Zároveň ale byl kvůli rekonstrukci uzavřen starý tubus, takže souběžného zprovoznění obou se motoristé dočkají až nyní.

"Díky dvěma tunelovým tubusům po dvou jízdních pruzích se podstatně sníží riziko tvoření kolon u Taurského tunelu, sníží se jeho nebezpečnost a zlepší zabezpečení," cituje rakouský deník Der Standard Dietmara Doloscheského z rakouského autoklubu ARBÖ. Bezpečnost zvyšuje například 26 únikových průchodů mezi tubusy i zhruba stovka ventilátorů schopných odsávat mračna dýmu.

Největší tragédie v dějinách tunelu na jihu spolkové země Salcburk se udála 29. května 1999, kdy rakouský řidič v mikrospánku narazil do kolony osobních aut. Požár v tunelu si tehdy vyžádal 12 lidských životů a 42 zraněných.

Dálnice A10 je v úseku kolem Taurského tunelu jedním z nejvytíženějších rakouských silničních tahů. V roce 2004 tunelem projelo v průměru 17.000 automobilů denně, z toho více než 4300 byly nákladní automobily. Nyní by měl tunel bez problémů pojmout 2400 projíždějících automobilů za hodinu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...