30. ledna 2010 20:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Konec tajemství. Firmu provozující Opencard vlastní akcionář Turek

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Majitelem firmy Haguess, která pro Prahu provozuje kartu Opencard a která na tomto projektu už vydělala 300 milionů korun, je předseda dozorčí rady Jaroslav Turek.

Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD), které to potvrdil ředitel Haguess Petr Stránský. Vedení Prahy vyzvalo firmu, aby zveřejnila vlastníka poté, co tři audity označily smlouvu s Haguess pro Prahu za mimořádně nevýhodnou. Turek je zároveň členem dozorčí rady společnosti Allshare, která radnici dodala plán projektu Opencard.

"Žádný tajemný majitel neexistuje. Ano, je to pan Turek," řekl Stránský. Jak velký podíl Turek má a kdo jsou další akcionáři, není známo. V této souvislosti se spekulovalo například o příteli primátora Béma Romanu Janouškovi.

Akcie firmy byly dosud na majitele, což znamená, že společnost vlastní ten, kdo je má v danou chvíli v ruce. Bez přiznání vlastníků se tak nedá zjistit, kdo firmu ovládá. Podle MfD už společnost Haguess zažádala, aby její akcie byly zaknihovány, takže by si je už nikdo nemohl jen tak předávat. "Já mohu potvrdit, že jsme zahájili první kroky, abychom předešli všem diskusím," potvrdil Stránský.

Pro město je vlastnická struktura firmy Haguess důležitá také proto, aby se zjistilo, co se při spouštění Opencard vlastně stalo. Všechny tři audity totiž poukázaly, že smlouvy se společností Haguess byly špatně sestavené a pro město nevýhodné. "Období vzniku projektu budeme zkoumat, těžko ale nyní říct, zda se něčeho špatného Haguess dopustil a zda vznikla městu škoda," uvedl na úterní tiskové konferenci primátor Pavel Bém.

Turek zasedá v dozorčí radě společnosti, která dodala městu plán na projektování Opencard

Turek je však zároveň členem dozorčí rady společnosti Allshare. Ta dodala městu takzvaný byznysplán, podle kterého firma Haguess celý projekt prováděla. Allshare za to dostala údajně zaplaceno 2,4 milionu korun. Právě personální propojení těchto firem vzbuzuje dohady, zda nebyl plán vypracován Haguess "na míru".

Projekt pražské karty Opencard stál hlavní město už téměř 900 milionů korun, příjmy z Opencard pro Prahu však byly nulové. Projekt už zkoumaly tři audity a od minulého týdne se jím zabývá policie. Kvůli Opencard přišel o místo šéf odboru informatiky Václav Kraus a pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková podala trestní oznámení na neznámé pachatele kvůli podezření ze sedmi trestných činů.

Kartu vlastní asi 400.000 lidí. Karta slouží obyvatelům Prahy především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je s ní také možné platit parkovné nebo zjišťovat, jakých přestupků se řidiči na území města dopustili. Magistrát ale sliboval více služeb.

Společnost Haguess byla založena v roce 1996 jako rodinná firma. Zabývala se například vznikem bankovních informačních systémů. Od roku 2001 se pak zaměřila na rozvoj čipových karet. Spolupracovala také na plzeňské a liberecké kartě. V roce 2006 vyhrála výběrové řízení na Opencard a ze společnosti s ručením omezeným se změnila na akciovou společnost.

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?