16. února 2015 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na co si dát pozor u benzinek? Při kontrolách propadlo hlavně LPG

Stojan s palivem LPG. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stojan s palivem LPG. | foto: Shutterstock

PRAHA Pro automobilky, které čím dál více sázejí na plynová auta, to není dobrá reklama. Při kontrolách České obchodní inspekce loni propadl hlavně pohon LPG, tedy zkapalněný ropný plyn.

Požadovanou kvalitu nemělo celých 12,3 procenta kontrolovaných vzorků. Celkově to bylo 37 vzorků paliva LPG, které u kontrolorů neprošly.

Ve srovnání s loňskem dopadly návštěvy lidí z ČOI na benzinkách o malinko lépe. Špatné palivo odhalili u 3 procent odebraných vzorků u benzinu, nafty či plynových paliv.

„Změny jsou zřetelné při bližším posouzení závažnosti zjištěných závad. V roce 2014 ubylo méně závažných porušení jakosti, takzvaných nedbalostních a sezonních odchylek, a to o 14 procent,“ říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zároveň však dodává, že posuzování celkem 2663 vzorků ukázalo na mnohem nepříjemnější skutečnost.

„O stejné procento vzrostl poměr odchylek závažnějšího charakteru, které nasvědčují kontaminaci pohonných hmot. Podíl na tom má zejména zvýšený výskyt nejakostního LPG pro pohon na trhu,“ vypočítává Bezecný.

Tipy na prohřešky pump podávají často sami zákazníci. Loni přišlo na ČOI 585 oznámení. Chyby pak kontroloři nalezli u 3,6 procent z nich.

mipMichal Pavec

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…