Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na co si dát pozor u benzinek? Při kontrolách propadlo hlavně LPG

Stojan s palivem LPG. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stojan s palivem LPG. | foto: Shutterstock

PRAHA Pro automobilky, které čím dál více sázejí na plynová auta, to není dobrá reklama. Při kontrolách České obchodní inspekce loni propadl hlavně pohon LPG, tedy zkapalněný ropný plyn.

Požadovanou kvalitu nemělo celých 12,3 procenta kontrolovaných vzorků. Celkově to bylo 37 vzorků paliva LPG, které u kontrolorů neprošly.

Ve srovnání s loňskem dopadly návštěvy lidí z ČOI na benzinkách o malinko lépe. Špatné palivo odhalili u 3 procent odebraných vzorků u benzinu, nafty či plynových paliv.

„Změny jsou zřetelné při bližším posouzení závažnosti zjištěných závad. V roce 2014 ubylo méně závažných porušení jakosti, takzvaných nedbalostních a sezonních odchylek, a to o 14 procent,“ říká ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zároveň však dodává, že posuzování celkem 2663 vzorků ukázalo na mnohem nepříjemnější skutečnost.

„O stejné procento vzrostl poměr odchylek závažnějšího charakteru, které nasvědčují kontaminaci pohonných hmot. Podíl na tom má zejména zvýšený výskyt nejakostního LPG pro pohon na trhu,“ vypočítává Bezecný.

Tipy na prohřešky pump podávají často sami zákazníci. Loni přišlo na ČOI 585 oznámení. Chyby pak kontroloři nalezli u 3,6 procent z nich.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...