23. října 2014 9:56 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Korejci pomůžou topícím se Českým aeroliniím. Pošlou další peníze

Stevardky ČSA zatím létají v uniformách OP Prostějov, to letušky Korean Air... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stevardky ČSA zatím létají v uniformách OP Prostějov, to letušky Korean Air... | foto: MAFRA – Michal Šula

PRAHA Korean Air se budou podílet na záchraně Českých aerolinií. Významný akcionář pošle peníze pro navýšení kapitálu, které letecký dopravce nezbytně potřebuje. Korejští manažeři to slíbili v dopise, který do ČSA poslali.

Nabídkou Korean Air se bude zabývat Český aeroholding, který ve firmě majetkově zastupuje český stát. Pokud ji přijme, měl by se na záchraně aerolinek podílet poměrnou částkou také.

Zatím ani jedna ze stran nezveřejnila, jak vysoké by “záchranné“ částky měly být. Původně se hovořilo o potřebné sumě 35 milionů dolarů. Ta se však během měsíce října snížila zhruba o třetinu.

PSALI JSME:

Jisté zatím není ani to, že se česká a korejská strana na řešení dohodnou.

Jde však o první zřetelný průlom v jednáních o budoucnosti Českých aerolinií, které loni prodělaly 922 milionů korun. V září schválili akcionáři restrukturalizační plán, který mimo jiné znamená i propuštění třetiny zaměstnanců.

„Společnost Korean Air tímto krokem bezpochyby vyjádřila svoji ochotu dál fungovat jako strategický partner ČSA. Předpokládám, že při jednáních došlo k dohodě, nyní už podle mě není prostor pro nějaké přitvrzování podmínek,“ míní ekonom Petr Kováč ze společnosti C-CorpFin.

Dopis ze Soulu pochopitelně přivítali i zástupci českého dopravce. 

„Rozhodnutí Korean Air vítáme a považujeme ho za výraz silné podpory ze strany soukromého akcionáře a za pozitivní signál pro budoucnost ČSA. Představenstvo  je přesvědčeno, že tento významný krok přispěje ke stabilizaci firmy v nejbližším období,“ říká mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Společnost podle dostupných informací už v tomto roce hospodaří s provozním ziskem.

Valná hromada se ruší

Korean Air podmínila poskytnutí svého příspěvku do kapitálu firmy uskutečněním všech opatření obsažených v restrukturalizačním plánu.

„Mimořádné valné hromady Českých aerolinií, původně svolané na čtvrtek, se zástupci společnosti Korean Air rozhodli nezúčastnit. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem a písemnému stanovisku Korean Air k žádosti o dobrovolný příspěvek do kapitálu Českých aerolinií však není nezbytné, aby se valná hromada ČSA v tomto termínu konala,“ dodává mluvčí Šabík.

O dalších strategických investicích do společnosti bude představenstvo ČSA jednat s akcionáři po dokončení procesu vstupu společnosti Travel Service do ČSA. To zatím brzdí přezkum antimonopolního úřadu.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz