14. června 2016 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Krásná stará auta něco stojí. Jejich lakování a údržba lákají investory

Automobilová slavnost Legendy 2016 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilová slavnost Legendy 2016 | foto: Luděk Vokáč, Česká pozice

PRAHA Skvosty automobilové minulosti i současnosti se o víkendu představily na výstavě Legendy v pražských Bohnicích. Zájem diváků byl letos opět větší než před rokem. Okolo udržovaných veteránů vyrostl také zájem nejrůznějších investorů, pro něž je jejich údržba zajímavým byznysem.

Krásné a většinou historické automobily budí u veřejnosti čím dál větší zájem. Motoristickou slavnost Legendy, která se konala v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice, navštívilo na 35 tisíc lidí.

Výstava Legendy je akce, která se svou podstatou inspirovala u slavného Festivalu rychlosti, který se každoročně koná v britském Goodwoodu a jehož brány se letos otevřou 23.–26. června. V jeho duchu představují Legendy české veřejnosti veškerou krásu automobilového světa, od moderních fascinujících vozů, přes množství vozů historických až po různé závodní speciály.

„Velký zájem veřejnosti nás nesmírně těší, skvělé je i to, že lidé ukázali opravdové nadšení pro krásná auta,“ říká hlavní organizátor akce Lubor Kos. Zájem ukazuje, že se z akce založené v roce 2014 již stává tradice, na kterou se fanoušci krásných aut těší, a zároveň to vypovídá o rostoucím zájmu veřejnosti o atraktivní motorová vozidla.

I těch byl letos v areálu rekordní počet, pořadatelé se pochlubili více než 1200 vystavenými exponáty, které sem přivezli jejich nadšení majitelé nebo samotní zástupci automobilek a dalších firem z oboru. Množství zúčastněných vozů je úctyhodné například i ve srovnání s množstvím historických aut v Česku.

Automobilová slavnost Legendy 2016
Automobilová slavnost Legendy 2016

Jejich přesný počet není znám, ale Federace klubů historických vozidel ČR se chlubí více než 6600 členy ve 148 spolcích. Samozřejmě ne všichni majitelé historických aut se sdružují v klubech a zdaleka ne všechna auta mají veteránskou registraci.

Pořadatelům Legend se letos podařilo doposud nejlépe v historii akce propojit současnou a historickou produkci automobilek, to když jejich jednotlivé expozice umístili do přímého sousedství nebo alespoň do blízkosti ploch, kde svá vozidla vystavovali členové klubů majitelů aut dané značky. Poblíž velkého stánku značky Ford, jemuž vévodil nádherně zrenomovaný model T a tři další historické modely přímo z evropského muzea značky, tak například stálo doslova stádo mustangů různého stáří.

Veteráni - zajímavý byznys

Expozice značek Audi a VW se pro změnu nacházela poblíž místa věnovanému historickým německým vozům. Trojice zmíněných automobilek se letos poprvé Legend účastnila oficiálně s podporou místního zastoupení, dalšími premiérovými účastníky byly například Toyota, Lexus, Rolls-Royce, Kia a také domácí Škoda. Vozy těchto značek samozřejmě byly k vidění i v minulých ročnících, ale letos vzaly firmy prezentaci do svých rukou.

To přineslo i několik nečekaných automobilových novinek. „Veřejnosti jsme tak mohli představit horké evropské automobilové novinky, jako je Seat Ateca, Alfa Romeo Giulia nebo zbrusu nové Audi A5,“ pochvaluje si Lubor Kos. Automobilky také krom prezentace nových aut a některých atraktivních specialit více kladly důraz na propojení s historií.

Automobilová slavnost Legendy 2016

Automobilová slavnost Legendy 2016

Značky si totiž začaly většího zájmu fanoušků o starší auta všímat a pro takzvané youngtimery začínají nabízet některé služby, případně jsou s majiteli vozů alespoň v kontaktu. „Zpětná vazba z automobilek nám říká, že pro ně má tato akce velký význam a rády se zúčastní i v budoucnu,“ říká Kos. To dává šanci na další zajímavé exponáty v dalších ročnících.

Mezi vystavovateli nechyběly firmy, které se například zabývají renovací či dovozem historických vozidel nebo dalšími doplňkovými službami. S tím, jak stará auta začínají růst na hodnotě, zvyšuje se pochopitelně ochota majitelů do jejich údržby investovat peníze a firmy si toho všímají. Jen pro představu, například nový lak starého vozu vyjde na desítky tisíc korun, u vzácných aut i mnohem více. A celková renovace i relativně obyčejného auta je záležitostí stovek tisíc.

Dvoudenní program představil řadu zajímavých vozů detailněji, na hlavním pódiu se střídaly i osobnosti motoristického světa, včetně amerického závodníka Scota Speeda. Mezi automobily patřily k těm největším lákadlům například monoposty formule 1, týmů Mercedes-Benz a Ferrari, nádherná a vzácná Škoda 440 Karosa nebo třeba jediný Lexus LFA v České republice.