26. září 2013 15:33, aktualizováno  18:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Křístek skončí ve funkci ředitele pražského dopravního podniku

Dopravní podnik Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik Praha | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Milan Křístek po neshodách s vedením Prahy skončí ve funkci ředitele pražského dopravního podniku (DPP). Dozorčí rada přijala Křístkovu rezignaci a odvolala ho z představenstva společnosti, zároveň představenstvu doporučila Křístkovo odvolání z funkce ředitele. Nahradit by ho měl nynější šéf českobudějovického dopravního podniku Jaroslav Ďuriš, který byl místo Křístka zvolen členem představenstva.

Novinářům to řekl předseda dozorčí rady Jiří Pařízek (TOP 09). Praha tak nevypíše otevřené výběrové řízení. Podle Křístka bylo jeho odvolání předem připravené.

K TÉMATU:

"Dozorčí rada celou situaci posuzovala, podrobně projednala současný stav a následně přijala usnesení s tím, že odvolává k 26. září letošního roku Milana Křístka z funkce člena představenstva a volí ke dni 27. září do funkce člena představenstva Jaroslava Ďuriše," řekl Pařízek.

Dozorčí rada zároveň uložila místopředsedkyni představenstva a finanční ředitelce DPP Magdaleně Češkové svolat představenstvo, aby zvolilo nového předsedu, a zároveň rada doporučila, aby jím byl Ďuriš. "Dále doporučuje představenstvu odvolat Milana Křístka z funkce generálního ředitele a pověřit nově zvoleného předsedu představenstva řízením společnosti," uvedl Pařízek.

Výměna byla připravená, tvrdí Křístek

Křístek, který ve středu nabídl svou rezignaci k 30. listopadu, rozhodnutí dozorčí rady akceptoval a z vedení společnosti okamžitě odejde. Podle něj se dnes ukázalo, že měla Praha "řešení předem připravené".

O pražském dopravním podniku

DPP je podle počtu zaměstnanců největší městskou firmou v ČR. Společnost provozuje tři linky metra o celkové délce 59,4 kilometru, dále 539,8 kilometru tramvajových tratí a 1798 kilometrů autobusových linek.

Hospodaření podniku negativně ovlivňuje řada zakázek uzavřených v minulosti, některé z nich prověřuje policie. (čtěte více ZDE.)

"Osobně doufám, že tento krok povede ke skutečnému a bezodkladnému řešení finanční koncepce a stabilizaci dopravního podniku, který je v rukou vlastníka - tedy politiků hlavního města Prahy," uvedl Křístek.

Doufá v dokončení auditu, který poukázal na nesrovnalosti při dostavbě metra A. Nástupci prý také přenechává maximálně možnou vyjednávací pozici pro úpravu smluv s dodavatelem nových tramvají.

Nové výběrové řízení na generálního ředitele DPP město vypisovat nebude. Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) město sáhlo po dalším uchazeči z výběrového řízení, které loni vyhrál Křístek. Ďuriš se tehdy dostal do užšího výběru. "Pohybujeme se v tom pořadí dále, tedy další v pořadí je pan Ďuriš," řekl Hudeček.

V posledních zhruba dvou turbulentních letech se ve vedení podniku, do kterého jde z rozpočtu Prahy ročně přes deset miliard, vystřídalo několik šéfů. Bývalý manažer společnosti T-Mobile Křístek se funkce ujal loni na začátku listopadu. Právě o Ďurišovi se v posledních dnech spekulovalo jako o možném Křístkově nástupci.

Vizitka Jaroslava Ďuriše, který by se měl stát novým šéfem pražského dopravního podniku

  • Datum narození: 24. prosince 1959
  • Vzdělání: vystudoval České vysoké učení technické v Praze (ČVUT)
  • Praxe: roku 1981 nastoupil do pražského dopravního podniku, v odštěpném závodě Metro působil v provozních a později na manažerských pozicích, v letech 1997 až 2002 byl ekonomickým náměstkem, poté byl personálním ředitelem celého dopravního podniku; z DPP odešel v roce 2008, rok po nástupu generálního ředitele Martin Dvořáka; poté pracoval ve společnosti Skanska a také u několika výrobců železničního zabezpečovacího zařízení; od loňského dubna je generálním ředitelem Dopravního podniku města České Budějovice
  • Rodina: ženatý, má dvě dcery
  • Ostatní: O post šéfa pražského dopravního podniku se Ďuriš ucházel již loni na podzim, vedení města ale tehdy dalo přednost manažerovi se zkušenostmi z Českého Telecomu a T-Mobile Milanu Křístkovi.
Jaroslav Ďuriš na archivním snímku

Jaroslav Ďuris na archivním snímku

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!