Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Krnáčová dala na domněnky, tvrdí autoři Blanky. Označila je za debily

Pražskou primátorkou byla dnes zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Hlas jí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražskou primátorkou byla dnes zvolena Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Hlas jí... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Projektantská společnost Satra se ohradila proti hanlivým výrokům pražské primátorky Adriany Krnáčové. O tunelu Blanka mimo jiné prohlásila, že jej navrhoval „asi nějaký debil“. Firma označila její slova – týkající se výběru kabelů pro stavbu – za nepřiměřená.

První ženu metropole rozčílila skutečnost, že vodou poškozené kabely znovu zpozdí otevření tunelového komplexu. V pondělí pro televizi Nova poměrně ostře zhodnotila projektanty zvolený typ kabelů, který počítal s variantou takzvaného suchého tunelu.

„Asi jsou blbí. Když někdo hrabe tunel, je tam s největší pravděpodobností nějaká vlhkost,“ uvedla primátorka Krnáčová (za ANO). Společnost Satra, u níž si hlavní město projekt objednalo, překvapilo, že politička tak snadno našla viníka a opovržlivě se vyjádřila o jejích specialistech.

Satra uvádí, že její lidé mají za sebou projektování řady silničních tunelů v Praze (Strahov, Zlíchov, Mrázovka), Brně (Tunel Dobrovského) nebo na českých a slovenských dálnicích (Panenská, Klimkovice, Libouchec, Cholupice, Lochkov, Sítina a další).

„Domníváme se, že paní primátorka na dotazy novinářů reagovala nepřiměřeně a v odpovědi využila neověřené domněnky některých svých poradců. Naše společnost se k výsledkům znaleckých posudků pochopitelně vyjádří,“ vzkázala Satra v prohlášení uvedeném na svém webu.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Primátorka v úterý také na otázku reportérky TV Nova, kdo za tvorbou projektu tunelu stojí, odvětila, že „asi nějaký debil“.

Firma Satra, na jejíž adresu výrok směřoval, tvrdí, že konstrukce ražených i hloubených tunelů jsou navrženy jako vodotěsné. Návrh technického řešení tunelů včetně předmětné kabeláže odpovídá platným technickým i bezpečnostním předpisům, stojí v jejím prohlášení.

Zástupci hlavního města nyní budou chtít po dodavatelích stavby a stavebním dozoru odpovědi na to, kdo za vynucené odložení spuštění Blanky nese odpovědnost. Zároveň by Praha měla získat posudek z pojišťovny, jak se ke škodné události postaví.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!