Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kvalita nafty se zase zhoršila, inspekce kontroluje méně stanic

Česká obchodní inspekce v červenci našla různé nedostatky bezmála u každé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká obchodní inspekce v červenci našla různé nedostatky bezmála u každé... | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce v červenci našla různé nedostatky bezmála u každé dvacáté čerpací stanice. Podíl zjištěných nekvalitních pohonných hmot byl opět o desetinu procentního bodu vyšší než v červnu.

Nejhorší situace byla v květnu

Procento nevyhovujících vzorků
Leden                                  2,5
Únor                                    3,7
Březen                                5,7
Duben                                 8,2
Květen                                 9,2
Červen                                4,7
Červenec                            4,8

Inspekce uvedla, že v červenci odebrala celkem 83 vzorků pohonných hmot, testům nevyhověly čtyři. Odborníci odhalili závady u tři vzorků motorové nafty a jednoho vzorku LPG. "Všechny vzorky automobilových benzinů vyhověly," stojí ve zprávě ČOI.

Časopis Petrol magazín upozornil, že počet inspekcí odebraných vzorků pohonných hmot v posledních měsících klesá, což by mohlo mít nepříznivý vliv na kvalitu prodávaného benzinu a motorové nafty.

Inspekce snížila oproti začátku roku kontroly o dvě třetiny

"Zatímco v prvním čtvrtletí inspekce odebírala průměrně téměř 250 vzorků za měsíc, v posledních měsících počty vzorků klesly o více jak polovinu. V květnu ČOI ještě odebrala 195 vzorků paliv, v červnu to však bylo už jen 128 a v červenci ještě méně - 83 vzorků," uvedl redaktor Petrol magazínu Michal Roškanin, který zmínil spekulace, že ČOI se tak snaží uspořit peníze.

Ústřední ředitelka ČOI tvrdí, že inspekce podle vyhlášky musí ročně zkontrolovat nejméně 1800 vzorků pohonných hmot a tento počet vždy překročila. "Jsme přesvědčena, že tomu bude tak i v letošním roce," uvedla Příhodová, podle které odběry a rozbory pohonných hmot ročně stojí zhruba 25 milionů korun.

Inspekce loni odebrala téměř 2500 vzorků ze sítě veřejných čerpacích stanic, kterých loni podle ministerstva průmyslu a obchodu bylo 3665.

V prvním letošním pololetí nevyhovělo normám 5,7 procenta inspekcí odebraných vzorků pohonných hmot, za celý loňský rok bylo nevyhovujících 5,6 procenta vzorků.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...