19. srpna 2009 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kvalita nafty se zase zhoršila, inspekce kontroluje méně stanic

Česká obchodní inspekce v červenci našla různé nedostatky bezmála u každé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká obchodní inspekce v červenci našla různé nedostatky bezmála u každé... | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce v červenci našla různé nedostatky bezmála u každé dvacáté čerpací stanice. Podíl zjištěných nekvalitních pohonných hmot byl opět o desetinu procentního bodu vyšší než v červnu.

Nejhorší situace byla v květnu

Procento nevyhovujících vzorků
Leden                                  2,5
Únor                                    3,7
Březen                                5,7
Duben                                 8,2
Květen                                 9,2
Červen                                4,7
Červenec                            4,8

Inspekce uvedla, že v červenci odebrala celkem 83 vzorků pohonných hmot, testům nevyhověly čtyři. Odborníci odhalili závady u tři vzorků motorové nafty a jednoho vzorku LPG. "Všechny vzorky automobilových benzinů vyhověly," stojí ve zprávě ČOI.

Časopis Petrol magazín upozornil, že počet inspekcí odebraných vzorků pohonných hmot v posledních měsících klesá, což by mohlo mít nepříznivý vliv na kvalitu prodávaného benzinu a motorové nafty.

Inspekce snížila oproti začátku roku kontroly o dvě třetiny

"Zatímco v prvním čtvrtletí inspekce odebírala průměrně téměř 250 vzorků za měsíc, v posledních měsících počty vzorků klesly o více jak polovinu. V květnu ČOI ještě odebrala 195 vzorků paliv, v červnu to však bylo už jen 128 a v červenci ještě méně - 83 vzorků," uvedl redaktor Petrol magazínu Michal Roškanin, který zmínil spekulace, že ČOI se tak snaží uspořit peníze.

Ústřední ředitelka ČOI tvrdí, že inspekce podle vyhlášky musí ročně zkontrolovat nejméně 1800 vzorků pohonných hmot a tento počet vždy překročila. "Jsme přesvědčena, že tomu bude tak i v letošním roce," uvedla Příhodová, podle které odběry a rozbory pohonných hmot ročně stojí zhruba 25 milionů korun.

Inspekce loni odebrala téměř 2500 vzorků ze sítě veřejných čerpacích stanic, kterých loni podle ministerstva průmyslu a obchodu bylo 3665.

V prvním letošním pololetí nevyhovělo normám 5,7 procenta inspekcí odebraných vzorků pohonných hmot, za celý loňský rok bylo nevyhovujících 5,6 procenta vzorků.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?