Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kvalita pohonných hmot u českých pump byla loni nejvyšší za 19 let kontrol

Ekonomika

  14:42
Pouze 0,7 procenta z celkem 2668 odebraných vzorků paliv na českých pumpách nevyhovělo v loňském roce normám. Jedná se o nejmenší podíl od roku 2001, kdy Česká obchodní inspekce benzinky kontroluje.

Rekonstrukcí prošla i jedna z pražských pump Euro Oil foto: Čepropro Lidovky.cz

Řidičům v Česku se rok od roku snižuje riziko, že na některé ze čtyř tisíc veřejných čerpacích stanic natankují nekvalitní benzin, naftu nebo některou z dalších pohonných hmot. Podíl vzorků, které z celkového počtu všech odebraných vykazovaly horší než normou stanovené parametry, vytrvale klesá. Loni poprvé pod jedno procento.

Benzin je v Česku nejlevnější od poloviny dubna. Nejvýhodněji natankovali řidiči v jižních Čechách

Vyplývá to z vyjádření České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO), která vychází z aktuálních dat České obchodní inspekce. Inspektoři odebírají každoročně u pump po republice kolem 2600 vzorků všech druhů pohonných hmot, nejčastěji nafty a benzinu. Loni to bylo 2668 vzorků, a z toho po testech v příslušných laboratořích jen 18 nevyhovělo normám.

Podíl 0,7 procenta závadných vzorků je nižší oproti loňskému podílu 1,1 procenta a nejnižší od roku 2001, kdy ČOI začala pumpy pravidelně kontrolovat a podíl závad činil 13,5 procenta.

Nejvíc chyb má nafta

Nejvyšší počet závad loni odhalily laboratoře u nafty (celkem 13 nevyhovujících vzorků) a benzinu (3 vzorky). V jednom případě nevyhověl normám vzorek propan butanu LPG a v jednom případě směs benzinu s lihem, označovaná jako E85.

Z údajů ČAPPO, které sdružuje na 1400 čerpacích stanic největších prodejců jako je Benzina, MOL, Shell, Čepro – Euro Oil nebo OMV, vyplývá, že inspekce odebrala a zkontrolovala u členských firem 923 vzorků. Z toho pouze jediný (LPG) nevyhověl normám.

Na zbylý počet zhruba 2600 pump převážně menších sítí a nezávislých provozovatelů a majitelů připadlo loni 1745 kontrolovaných vzorků, z toho u 17 laboratoře odhalily závadu. Nejčastějším prohřeškem (stejně jako v předchozích letech) bývá nedodržení bodu vzplanutí nafty – při nižší než normou stanovené teplotě.

Jedná se o parametr, který většinou neohrozí chod motorů a který například Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) ani nezapočítává do své statistiky při srovnání výsledků kontrol členských zemí EU.

Velké firmy, málo závad

„Uvedené výsledky za rok 2019 jsou potvrzením faktu, že členské firmy ČAPPO po celý rok u dominantních druhů benzinů, nafty a CNG neměly žádnou chybovost v kvalitě uvedených druhů. Členové ČAPPO pak celých 11 měsíců neměli chybovost v celém prodávaném portfoliu. Celý trh pak byl 3 měsíce bez chybovosti,“ pochvaluje si expert asociace Václav Loula.

Zlepšily se však nejen pumpy členských firem, ale k nejnižšímu podílu závad v historii kontrol ČOI přispěl i pokles prohřešků u nezávislých pump.

Přitom podíl závad byl na začátku tisíciletí obrovský, normy tehdy porušovala zhruba desetina všech kontrolovaných paliv. A jednalo se o závažnější případy. Bujely zejména podvody s pančovanou naftou, která mohla vážně poškodit motory.

Zveřejňování jako bič na nepoctivce

K postupnému a výraznému zlepšení kvality pohonných hmot zčásti přispěl úspěšný boj státu proti kdysi rozsáhlému pančování a daňovým podvodům, ale od roku 2012 má zřejmě největší vliv zveřejňování konkrétních hříšných čerpacích stanic na stránkách ČOI. Negativní reklama a s ní spojená nedůvěra zákazníků je pro pumpaře větší hrozbou než samotná vysoká pokuta.

Podle Ivana Indráčka, šéfa SČS – Unie nezávislých petrolejářů, která sdružuje menší pumpaře a distributory, není leckdy chyba přímo na straně čerpací stanice.

„Žádný pumpař není takový blázen, aby si sám poškozoval nabízené pohonné hmoty. Někdy může problém vzniknout jeho vinou, ale mnohem častěji se jedná spíš o nedbalost při dopravě na straně distributora. Například když při závozu dojde v cisterně k drobné kontaminaci třeba benzinu zbytky nafty, kterou vezla cisterna v předchozím případě,“ říká Indráček.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...