Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sníh na Vysočině opakovaně zastavil provoz na dálnici D1

Dálnice D1 (na snímku z 11. prosince 2018) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D1 (na snímku z 11. prosince 2018) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava  Sněžení ve středu odpoledne opakovaně zastavilo dopravu na dálnici D1 na Vysočině. Kolony se vytvořily kolem 15:00. Teprve když sypače s pluhy projely desítky kilometrů dlouhou kolonou stojících aut, byl provoz na Brno po 19:00 znovu obnoven. Uvízlé vozy se začaly pomalu rozjíždět, před 21:00 byla ale dálnice na Brno znovu uzavřena kvůli kamionu vzpříčenému v místě zúžení. Dlouhé kolony přetrvávaly až do noci, vyplývalo z vyjádření mluvčí policie Dany Čírtkové a Národního dopravního informačního centra (NDIC).

Situace se zkomplikovala po odpoledním sněžení. Nejhorší byla mezi 88. a 110. kilometrem v obou směrech dálnice, kde je obousměrné zúžení kvůli její rekonstrukci. Po 18:00 byla kolona na Brno dlouhá 34 kilometrů, ve směru na Prahu byla dvacetikilometrová, uvedla Čírtková. Silničáři se do kolony nemohli dostat, protože řidiči neudělali záchranářskou uličku. Dostali se na dálnici až za asistence policie. Obtížně sjízdné byly také silnice v okolí dálnice.

12.prosince 2018 v 19:48, příspěvek archivován: 12.prosince 2018 v 19:55

V akci na dálnici D1 jsou dostupné policejní hlidky. Do kolon postupné za asistence policie vjiždí sypače, a to i z protisměru. Směr na Brno se podařilo prosolit a kolona se pomalu rozjíždí.

Doprava ve směru na Brno se znovu zastavila před 21:00, když se na 98. kilometru porouchal kamion. O chvíli později NDIC ohlásilo kalamitní stav na 91. kilometru. Dálnici se povedlo uvolnit po 23. hodině.

Kvůli vyprošťování kamionu byla odpoledne a večer řadu hodin uzavřena také silnice číslo 34 u obce Jitkov na Havlíčkobrodsku. Její plné zprůjezdnění policie oznámila na twitteru krátce před 22:00. „Havarovaný kamion se podařilo vyprostit. Objízdné trasy byly zrušeny,“ uvedla. Ke spadlým stromům nebo vyprošťování zapadnutých aut měli hasiči od 07:00 asi 60 výjezdů.

Po nočním sněžení zůstávaly neprůjezdné i některé úseky železnice na Jihlavsku a Pelhřimovsku. Náhradními autobusy namísto vlaků jezdí cestující mezi Horní Cerekví a Kostelcem u Jihlavy a mezi Rantířovem a Jihlavou. Zprovoznění trati tam České dráhy podle informací na jejich webu očekávají ve čtvrtek v 06:00. Mimo provoz zůstává i úsek Humpolec - Lípa, kde také jezdí náhradní autobusy. Vlaky by zde mohly znovu vyjet ve čtvrtek po 03:00.

Jen do středečního dopoledne přijala policie na Vysočině za 24 hodin 125 hlášení o mimořádných událostech v dopravě týkajících se popadaných stromů, nesjízdných silnic, kamionů blokujících provoz i nehod, kterých bylo asi šest desítek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...