20. srpna 2012 12:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kvůli odkládané dostavbě D8 chtějí místní blokovat objížďky

Stavba posledního úseku dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba posledního úseku dálnice D8. | foto: Metrostav

LOVOSICE Lidé z okolí Lovosic chystají kvůli průtahům kolem dostavby dálnice D8 blokády jejích objížděk. Uskutečnit by se měla do dvou měsíců a postihnout by mohla obě objízdné trasy, tedy směr na Ústí nad Labem i na Teplice, řekl jeden z organizátorů Vladimír Brchel.

Blokáda má upozornit na problémy, které lidem v přilehlých obcích nadměrná doprava způsobuje. Lidé chtějí také ukázat soudu, že další zneplatňování stavebního povolení nikomu neprospěje.

Nejproblémovější dopravní stavba v Česku

Dálnice D8 je jednou z nejproblémovějších dopravních staveb v novodobé historii Česka. Úsek přes České středohoří se připravuje už od 90. let a v roce 2007 se dokonce oficiálně začal stavět, jenže na nejproblémovějších osmi kilometrů stále chybí potřebná povolení. To kvůli sporům státních úředníků a odpůrců dálnice - ti první nebyli schopni vydat dokumenty tak, aby byly zcela v pořádku, ti druzí jim je často zpochybňují kvůli banálním procesním chybám.

ČTĚTE TAKÉ:

Platí to i o aktuálním boji o stavební a územní povolení - lovosický stavební úřad ho vydal, krajský úřad zamítl odvolání, jenže soud vyhověl odpůrcům a případ vrátil krajskému úřadu. Ten sice odvolání ihned znovu zamítl, ale zatím nepravomocně. Práce se kvůli tomu po 2,5 měsících opět zastavily. "Lidé už toho mají opravdu dost. Nadměrná doprava poškozuje naše zdraví a majetky už příliš dlouho," řekl dnes ČTK Brchel.

'Nechceme dělat problémy, ale chceme upozornit na ty naše'

Blokádu chce organizovat jeho občanské sdružení Nový Klapý, sdružující obyvatele stejnojmenné čtvrti ležící mezi železniční tratí a objízdnou trasou na Ústí. "Blokáda by netrvala déle než 45 minut, nechceme dělat velké problémy, ale chceme upozornit na to, jaké problémy s tím máme," řekl Brchel. Očekává, že se na akci sejde 100 až 200 lidí, kteří zablokují autům cestu s transparenty.

Další by mohli totéž udělat v nedalekém Velemíně, kudy vede druhá trasa na Teplice. Tam už lidé dopravu v roce 2010 jednou zablokovali. Kamiony rozjeté ze stopadesátimetrového kopce tehdy sotva stačily brzdit, když jim lidé s transparenty vstoupili do cesty. Silnici zablokovali i lidé v ústecké čtvrti Vaňov, ještě nikdy ale nestály obě trasy zároveň. Po každé z nich jezdí podle sčítání dopravy asi 10 000 aut denně - zhruba stejný počet, kvůli němuž se na jihu Čech staví dálnice D3.

Soud rozhodne do tří měsíců

"Uvidíme, co se bude dít. Bude to záviset na dalším postupu soudů. Teď se zase chvíli stavět může, takže by zatím bylo nejrozumnější podepsat jen memorandum a poslat ho soudu," řekl Petr Pokorný z občanského sdružení z Velemína. Pokud by soud opět vyhověl odpůrcům dálnice, blokáda by byla podle Pokorného na pořadu dne. Soud by měl rozhodnout během tří měsíců.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz