6. září 2009 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Kvůli ojetinám z Austrálie budou lidé na ostrově Samoa jezdit vlevo

Autobus v hlavním městě Apia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus v hlavním městě Apia. | foto: AFP

APIA Řidiči na tichomořském ostrově Samoa začnou od pondělí jezdit po levé straně silnice, zatímco doposud jezdili vpravo. Samoa je po několika desetiletích prvním státem světa, kde k podobné změně přistoupili. Důvodem je sladění pravidel silničního provozu s Austrálií a Novým Zélandem.

V Austrálii a na Novém Zélandu, kde se prodávají vozidla s volantem
napravo, žije kolem 170.000 emigrantů ze Samoy. Samojská vláda chce zmíněným opatřením tyto vystěhovalce pobídnout k tomu, aby posílali větší množství ojetých automobilů svým příbuzným na ostrov.

To by mělo ukončit dosavadní příliv drahých aut, především velkých
amerických modelů s vysokou spotřebou, na Samou a snížit cenu vozidel na ostrově, aby se stala dostupnějšími i pro venkovské obyvatele.

Strana, po které řidiči jezdí, se nezměnila v žádné zemi na světě několik desetiletí. Naposledy se tak stalo na Islandu a ve Švédsku v 60. letech minulého století a v Nigérii, Ghaně a Jemenu v 70. letech.
Ve všech těchto případech přitom šlo o změnu opačnou, kdy se řízení přesouvalo z levé strany vozovky na pravou.

Desetitisíce lidé demonstrovaly
Samojský kabinet opatření přijal i přes rozsáhlé protesty, během nichž na Samoi, která má 180.000 obyvatel, vyšlo do ulic až 30.000 demonstrantů. Poukazovali především na to, že řidiči nebyli na změnu dostatečně připraveni a že na silnicích po jejím zavedení nastane chaos, přestože rozhodnutí bylo právě kvůli důkladnějším přípravám odloženo z července 2008 na nynější termín.

Sdružení nazvané Lidé proti změně stran (People Against Switching Sides; PASS) se obrátilo dokonce na nejvyšší soud, který minulý týden jeho stížnost zamítl. Na poslední chvíli sdružení neuspělo ani u premiéra Tuilaepy Aiona Saileleho Malielegaoie a jeho vlády, která v pondělí na svém mimořádném zasedání zamítla požadavek PASS na odklad změny do doby, než budou zavedena všechna požadovaná bezpečnostní opatření.

Předseda vlády poukázal na to, že kvůli zvýšení bezpečnosti silničního provozu již byly rozšířeny silnice, instalovány nové dopravní značky a na klíčových komunikacích na hlavních ostrovech Upolu a Savaii umístěny zpomalovače jízdy.

Změna řízení byla stanovena na pondělí 7. září, které je součástí
dvoudenního státního svátku, kdy bude podle předpokladů menší dopravní ruch než v pracovní dny. "V 5:50 to bude oznámeno v televizi a potom přesně v šest uvedou změnu v platnost sirény a kostelní zvony," řekl premiér.

Vláda bude i po změně dovolovat užívání automobilů s volantem nalevo, kterých je na ostrově 14.000 z celkového počtu 18.000 vozidel. Mezi oponenty jsou však kupříkladu majitelé autobusových společností, u nichž hrozí, že jim zůstane množství nepoužitelných vozů s dveřmi na špatné straně.

Samoa leží v jihozápadní části Tichého oceánu, v Polynésii, asi 2400 kilometrů severně od Nového Zélandu. Skládá se ze dvou velkých ostrovů, Savaii a Upolu, a sedmi malých, z nichž jsou dva obydlené a pět je neobydleno.

ČTK, Lidovky.cz