7. října 2009 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lašák má plán jak posílit finance ČSA až o pět miliard

Šéf Českých aerolinií Radomír Lašák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Českých aerolinií Radomír Lašák | foto: ČTK

PRAHA Posílit likviditu až o pět miliard korun do devíti měsíců. To je plán, kterým hodlá management prezidenta Českých aerolinií Radomíra Lašáka zajistit, aby se společnost vyhnula existenční nejistotě. Peníze chtějí zadlužené aerolinky čerpat i prostřednictvím užší spolupráce s Letištěm Praha.

Chtějí s ním sdílet handling a také vytvořit podmínky pro možný kapitálový vstup Letiště Praha mezi akcionáře ČSA.

Další hotovost by měly aerolinky získat prodejem nepotřebných letadel typu Boeing a bezcelních prodejen Duty Free, a také prostřednictvím dalších provozních úvěrů.

"První z projektů na zajištění likvidity budou dokončeny v průběhu listopadu a prosince 2009 a v lednu 2010. Budou-li realizovány v plné šíři, jejich celkový přínos do cash flow dosáhne v horizontu půl roku až 9 měsíců 3,5 – 5 miliard korun," uvedl Lašák.


Krizová opatření dnes potvrdila na svém mimořádném zasedání dozorčí rada společnosti.

Půl miliardy je už v kapse
Lašákův ozdravný plán také počítá s propuštěním až 860 lidí z 4600 zaměstnanců, resp. snížením mezd. Výpověď dosud dostalo přes 400 osob. Společnost si tak již v ročním vyjádření fakticky zajistila úsporu půl miliardy korun.

Další jednání mimořádných opatřeních k ozdravení ČSA budou pokračovat na řádném zasedání dozorčí rady 13. října, kterého se zúčastní i ministr financí Eduard Janota.

Jednat bude o navrhovaných opatřeních Lašákova managementu a také o návrzích nedávno jmenovaného šéfa dozorčí rady Václava Nováka. Janota podle dnešního vyjádření pro LN před schválením dalšího postupu restrukturalizace ČSA zváží i doporučení poradenské firmy Deloitte.

Další podrobnosti o plánech na záchranu ČSA si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.