Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Legenda se vrací, Britové a Francouzi chtějí oživit Concorde

Concorde | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Concorde |

LONDÝN Britsko-francouzská skupina expertů začala s kontrolou motorů letadla Concorde, které patřilo do letového parku společnosti Air France. Je to první krok z projektu za 15 miliard liber, který by měl vrátit slavný nadzvukový stroj zpět na oblohu.

Concorde, obdivovaný za rychlost i elegantní vzhled, byl stažen z provozu před sedmi lety. Doplatil tak na katastrofu z roku 2000, kdy se letadlo zřítilo po startu z letiště Charlese de Gaulla. Na jeho palubě zahynulo 109 lidí a další čtyři zemřeli v troskách hotelu, na který letadlo dopadlo.

Byla to přitom jediná katastrofa nadzvukového stroje za 39 let od jeho prvního vzlétnutí. Jeho provozování ale vyžadovalo proti klasickým letadlům vyšší náklady, a tak byla nehoda jen posledním impulsem.

Soudní projednávání tohoto neštěstí sice po čtyřech měsících skončilo teprve v pátek, britská skupina Save Concorde Group a francouzská skupina Olympus 593 již vytvořily partnerství s cílem vrátit jej na oblohu.

Testy čtyř motorů letadla známého jako Sierra Delta začaly v muzeu letectví v Le Bourget u Paříže. Na jejich základě odborníci zjistí, zda je bude možné opětovně nastartovat a letadlo bude schopné absolvovat pozemní testy.

"SCG vždy tvrdila, že Concorde by se mohl v omezené míře vrátit," řekl předseda firmy Ben Lord. Zároveň ale připustil, že jde jen o začátek a bude potřeba ještě mnoho práce, pokud se má návrat letadla podařit alespoň jako historického stroje pro mimořádné příležitosti.

Experti věří, že se jim podaří dostat Concorde na oblohu jako součást otvíracího ceremoniálu na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...