Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Legendární tramvaje T3 dostanou už třetí tvář. Nakreslil ji Kotas, bude jich až 90

Vizualizace nové podoby pražské tramvaje typu T3 s nízkopodlažní střední částí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nové podoby pražské tramvaje typu T3 s nízkopodlažní střední částí. | foto: Ateliér Patrika Kotase

PRAHA Za pár dnů dorazí do Prahy tramvaj, kterou si dopravní podnik objednal z krnovských strojíren. V nákladním vlaku bude naložená pilotní verze vozu, který má ambici výrazně proměnit vozový park v metropoli. Bude nízkopodlažní a následovat ho můžou příští rok desítky dalších. Autorem vizuálního návrhu je známý architekt Patrik Kotas.

Nepůjde přitom o novou tramvaj, ale o už podruhé zmodernizovanou „té trojku“, legendu vyráběnou zejména v 60. letech minulého století v pražském ČKD. Po úpravě za 8,4 milionu korun dostane novou elektrickou výzbroj a změní podobu zvenku i zevnitř.

Především ale bude mít snížený prostředek, kterému se slangově říká „vana“. S ní už jezdí v Praze 33 tramvají, nyní tedy můžou přibýt desítky dalších. Tato úprava umožňuje například přepravu vozíčkářů či snazší nástup pro rodiče s kočárky nebo starší cestující.

„Tramvajím T3 zmodernizovaným kolem roku 2000 v našich opravnách bude pomalu končit technická životnost. Díky nové úpravě můžou jezdit ještě dalších šestnáct až dvacet let. Nyní budeme testovat v provozu pilotní vůz,“ popsal pro Lidovky.cz šéf tramvajového úseku pražského dopravního podniku Milan Slunečko.

Pokud dopadnou zkoušky dobře a vedení městské firmy projekt schválí, bude ve hře objednávka na modernizaci až 90 tramvají T3 R.P (označení už jednou upravené „té trojky“ - pozn. red.). K tomu by však mělo dojít nejdříve v průběhu příštího roku.

Vizualizace nové podoby pražské tramvaje typu T3 s nízkopodlažní střední částí.
Vizualizace nové podoby pražské tramvaje typu T3 s nízkopodlažní střední částí....

Pilot vznikl v Krnovských opravnách a strojírnách, na větší zakázku by už musel dopravní podnik vypsat výběrové řízení. S přihlédnutím k ceně prototypu by celková utracená částka mohla přesáhnout 700 milionů korun. Část prací by však mohla probíhat v tramvajových dílnách pražského dopravce, kde se přestavují vozy na zakázku i pro zahraniční dopravní podniky. To by zakázku mohlo zlevnit.

Nová verze, navržená známým dopravním architektem Patrikem Kotasem, bude vizuálně odkazovat k původní T3, byť z ní už fakticky zbývá jen karoserie. Vše ostatní zmizelo už kolem roku 2000, kdy došlo k první modernizaci.

„T3 se postupem času stala ikonou tramvajového designu. Proto představuje návrat k původní krémové a červené barevnosti logický krok. Tramvaje však přesto budou mít zřetelné odlišnosti dané skutečností, že se do nich vkládá střední nízkopodlažní část. Tím se mírně prodlužují,“ vysvětlil architekt Patrik Kotas, který v minulosti navrhoval například tramvaj ForCity 15T nebo stanici pražského metra Střížkov.

Čelo vozu zdobí klín v krémové barvě, který má nově upravenou T3 odlišit od ostatních tramvají.

„Díky tomu lidé poznají, zda se k nim blíží běžná „té trojka“ nebo vůz s nízkopodlažní částí. Dojde i k úpravám interiéru, zejména k obkladu stěn, přídržných tyčí a sedadel. V tramvajích sice zůstanou sedadla Fainsa, se kterými tyto vozy jezdily před rekonstrukcí, avšak místo látkou potahované vložky bude použita vložka plastová se střídající se červenou a šedou barvou, která je pro interiér T3 tak typická,“ dodal Kotas.

Nová podoba tramvaje bude také výjimečná v tom, že na dveřích pro cestující bude bezpečnostní LED lišta. V době, kdy bude možné vystupovat, bude svítit zeleně. Při ukončení nástupu a výstupu pak červeně. Jiná takto vybavená tramvaj v Praze zatím nejezdí.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!