20. května 2014 7:39, aktualizováno  7:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Leo Express ve ztrátě 159 milionů. Mohou za to prý i České dráhy

Vlak dopravce Leo Express. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak dopravce Leo Express. | foto: ČTK

PRAHA Železniční dopravce Leo Express, který na český trh vstoupil předloni v listopadu, vykázal za minulý rok ztrátu 159 milionů korun. Do ztráty firmu táhly hlavně úroky z vysokých úvěrů. Tržby firmy dosáhly 193 milionů korun. Majitel firmy Leoš Novotný jedná s novým investorem, uvedly úterní HN. Za rok 2012 měl dopravce ztrátu 85,6 milionu korun.

Novotný tvrdí, že nový investor by měl za 16 procent firmy zaplatit přes 400 milionů korun, zájem má prý až o třetinový podíl. Další akcie by ho ale vyšly dráž. Jednání totiž probíhají i s dalšími investory.

Identitu nového investora Novotný zatím tají, peníze by měl vložit ještě letos. Svůj podíl chce navýšit i současný minoritní akcionář Jakub Havrlant, a to z 1,5 procenta na nejméně trojnásobek. Tržní hodnota firmy by podle přislíbených investic dosáhla tří miliard korun, účetní hodnota firmy je přitom záporná.

K TÉMATU:

Informace o nových investorech přichází v době, kdy chce Leo Express 380 milionů korun po Českých drahách. O tolik je prý připravily, protože porušují zákon a na trase do Ostravy, kde jim Leo Express bez dotací konkuruje, jezdí za ceny, které nepokrývají jejich náklady. Novotný tvrdí, že pokud by ČD své jízdenky nedotovaly, byla by jeho firma v zisku 200 milionů korun. Pro letošní rok Novotný předpokládá zisk před zdaněním a odpisy ve výši 60 milionů korun, celkově ale bude firma stále ve ztrátě.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz