6. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Leo Express má první vlak. 'FLIRT' ze Švýcarska

Vizualizace Leo express | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace Leo express | foto: Reprofoto

Společnost Leo Express, která se chystá letos vstoupit na český železniční trh, převzala svůj první vlak. Jedná se o novou soupravu 'FLIRT' od švýcarského výrobce Stadler. S ní se chce pustit do boje na trati Praha - Ostrava.

Před tím, než bude 'Flirt' vpuštěn na české koleje, musí projít zkušebním provozem. Testovat se bude celé jaro na tréninkovém železničním okruhu u Vlašimi. Pokud se osvědčí a získá potřebná povolení, chystá se firma podnikatele Leoše Novotného nakoupit čtyři další tyto soupravy.

S nimi se pak v prosinci letošního roku chce pustit do konkurenčního boje na trati mezi Prahou a Ostravou. Na té již, kromě státních Českých drah, provozuje své vlaky také společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury.

Leoš Novotný u nové soupravy Flirt

Majitel Leo Expressu Leoš Novotný u své nové soupravy

Právě z RegioJetu, který zanedlouho oslaví půlrok od spuštění pravidelného provozu, přestoupil na pozici provozního ředitele Leo Expressu Jan Paroubek. Ten přitom rozjezd žlutých vlaků Radima Jančury od začátku řídil. Hned čtyři dny po startu ostrého provozu podal loni v září v RegioJetu výpověď a kývl na nabídku Leoše Novotného, syna bývalého majitele Hamé Babice, aby se postaral o úspěšný rozjezd linky Praha - Ostrava.

ČTĚTE VÍCE:

Leo express rozdělí cestující do tří tříd

"Naše vlaky jsou vybaveny technologiemi odpovídajícími roku 2012 a ne těmi z osmdesátých let minulého století, na jaké byli dosud Češi na železnici zvyklí,“ naráží syn Novotný na hlavní "slabinu" obou konkurenčních společností, jejichž flotilu na trati tvoří především rekonstruované vozy vyrobené v bývalé NDR.

Economy třída v nových vlacích firmy Leo Express

Třída ECONOMY (212 sedaček)

Zatímco České dráhy si ve svých vlacích drží tradiční rozdělení podle pohodlí a služeb na první a druhou třídu a RegioJet dokonce dělení vlaku na třídy vůbec nepoužívá a sází na "komfort pro všechny", Leo Express chce svým zákazníkům nabídnout hned tři třídy. Ti nejzámožnější se budou moci rozvalit na širokých elektronicky polohovatelných sedačkách s koženým potahem a bederní opěrkou ve třídě PREMIUM.

Business třída v nových vlacích firmy Leo Express

Třída BUSINESS (19 sedaček)

O něco méně komfortu pak nabídne třída BUSINESS, kde na zákazníky čeká více místa na nohy a doplňky jako například držák na notebook. Největší část vlaku je vyhrazena běžným cestujícím ve třídě ECONOMY. Všichni pak budou podle informací mluvčího společnosti Petra Kopáčka mít přístup k "internímu audio-video systému plnému informací a zábavy."

Maximální rychlost? V Česku 160 km/h

Narozdíl od Radima Jančury, který na své žluté vlaky nasazuje klasické vagóny tažené lokomotivou, sází Leoš Novotný na kompletní elektrické jednotky. Přibližuje se tak Českým drahám, které na trati z Prahy do Ostravy již několik let používají jednotky Pendolino.

Třída Premium v nových vlacích firmy Leo Express

Třída PREMIUM (6 sedaček)

Souprava 'Flirt' je složena z pěti vozů, oba krajní jsou vozy řídicí. Její maximální rychlost je 190 km/h, po českých kolejích se však může pohybovat nejvýše 160 kilometrů za hodinu. Pojme 237 cestujících, což je přibližně o stovku méně, než se vejde do konkurenčního pendolina.

Společnost plánuje svoje vlaky nasadit vedle linky Praha - Ostrava i na jiné tratě. Chce jezdit například na tratích Praha-Ústí nad Labem a Praha-Brno, v mezinárodním měřítku pak Ostrava-Vídeň a Praha-České Budějovice-Linec. Zvažuje i zavedení spoje do polských Katovic.

První souprava Flirt, kterou od švýcarského výrobce Stadler převzal Leo Express.

První souprava Flirt, kterou od švýcarského výrobce Stadler převzal Leo Express.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!