27. září 2016 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Leo Express posiluje černozlatou flotilu. Koupí od Číňanů tři nové vlaky

V současné době jezdí Leo Express se soupravami Flirt od Stadleru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V současné době jezdí Leo Express se soupravami Flirt od Stadleru. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Dopravce Leo Express koupil od čínského výrobce CRRC tři nové vlaky. Zároveň uzavřel dohodu o možném odběru dalších až 30 souprav. Trojici elektrických jednotek má výrobce dodat do poloviny roku 2018.

Železniční, a v poslední době i autobusový dopravce chce nové vlaky použít mimo jiné i pro dotované trasy, které plánuje ministerstvo dopravy soutěžit v otevřených tendrech. Cenu kontraktu společnost neuvedla.

„Vyvíjíme ve spolupráci s CRRC nový koncept železničních služeb. Technologická řešení a spolehlivost CRRC vedla k vývoji zcela nové generace železničních jednotek, které kopírují potřeby zákazníků a technologický vývoj. Nové vlaky budou vybaveny technologiemi vyvinutými v Leo Expressu,“ uvedl výkonný ředitel firmy Peter Köhler.

Nyní společnost provozuje pět souprav Flirt od švýcarského výrobce Stadler.

Vlak společnosti Leo Express.
Nová podoba autobusů Leo Express.

Soukromá společnost Leo Express zahájila činnost v roce 2013 jako železniční přepravce. Provozuje kromě osobních vlaků autobusové linky. Letos v červnu firma koupila dopravní společnost TigerExpress zaměřenou na autobusovou a minibusovou přepravu.

Loni dopravce, který patří podnikateli Leoši Novotnému, snížil ztrátu na 67 milionů korun ze 135 milionů korun v roce 2014. Letos v pololetí firma hospodařila se ztrátou 31 milionů korun.

ČTK