Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Leo Express se vypořádal s papírováním, poprvé vyjede už v úterý

V Praze se poprvé představil jeden ze švýcarských vlaků Stadler Flirt . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Praze se poprvé představil jeden ze švýcarských vlaků Stadler Flirt . | foto: ČTK

PRAHA První vlak Leo Expressu s cestujícími vyjede z pražského hlavního nádraží v úterý ve 04:56. Podle Drážního úřadu zahájení provozu nic nebrání. Ve zkušebním provoz, se kterým dopravce počítá do 9. prosince, budou mezi Prahou a Ostravou jezdit dva páry vlaků.

"Vyjetí Leo Expressu na trať mezi Prahou a Ostravou už nestojí v cestě žádné administrativní komplikace," oznámil Jiří Karkoš, náměstek ředitele Drážního úřadu, který provoz železničních vozidel v Česku schvaluje.

Soukromý dopravce plánoval zahájení provozu s cestujícími už minulý týden ve středu. Tehdy mu ale provoz Drážní úřad zakázal, protože firma neměla k dispozici všechna potřebná osvědčení.

První pokus nevyšel:

"Dopravce všechny zákonné náležitosti splnil, Drážní úřad proto nevidí důvod, proč by v úterý nemohl zahájit zkušební provoz s cestujícími," uvedl dnes Karkoš. Spoje v pilotním provozu od úterý 13. do pátku 16. listopadu jsou podle mluvčího společnosti Petra Kopáčka aktuálně obsazené z jedné pětiny až dvou třetin.

Jednotky Stadler Flirt, které Leo Express bude na trati mezi Prahou a Ostravskem požívat, mají 212 míst v běžné ekonomické třídě, 19 míst v byznys a šest míst v nejvyšší takzvané prémiové třídě.

Z Prahy do Ostravy od 137 korun

Cena jízdného se na internetu liší podle odjezdových časů. Dražší jsou jízdenky na odpolední spoj. Nejnižší cena 137 korun je k dostání na spoje vyjíždějícím z Prahy v 04:56 a z Ostravy v 09:11.

Konkurenční České dráhy i RegioJet jezdí na stejné trase za 295 korun u obyčejného jízdného. Obě společnosti ale nabízí slevy za včasný nákup. Nejlevnější jízdenka u národního dopravce koupená přes internet (Sporo Ticket) s několikadenním předstihem vyjde na 230 korun a pro držitele věrnostní karty na 220 korun.

Obdobně RegioJet patřící majiteli Student Agency Radimu Jančurovi nabízí prostřednictvím kreditové jízdenky omezený počet sedadel za 210 korun. Proti tomu cena jízdenky v pendolinu vyjde na 395 korun.

Leo Express kromě provozu na trati mezi Prahou a Ostravou chystá vstup na další dálkové tratě v Česku, zejména z Prahy do Českých Budějovic a na trať mezi Prahou a Chebem. Do nákupu a vybavení vlaků chce v příštích pěti letech investovat 7,25 miliardy korun.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...