Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Leo Expressu ubývá cestujících. Dopravce srovnal ceny s konkurencí

Černo-zlatá souprava nového železničního dopravce Leo Express | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černo-zlatá souprava nového železničního dopravce Leo Express | foto: MAFRA - Michal Klíma

PRAHA Nový železniční dopravce Leo Express dorovnal ceny s konkurencí a potýká se s nižší obsazeností. Jízdné černých vlaků z Prahy do Ostravy se v ekonomické třídě pohybuje od 243 korun do 357 Kč, které dopravce účtuje při pozdním nákupu jízdenky pár hodin před odjezdem.

Nejnižší cena 137 korun, za které dopravce začal jezdit, se v harmonogramu už téměř neobjevuje. Za 141 korun musí cestující lístek koupit s třítýdenním předstihem.

Za kolik do Ostravy

  • Konkurenční České dráhy i RegioJet jezdí na stejné trase za 295 korun u obyčejného jízdného.
  • Obě společnosti ale nabízí slevy za včasný nákup. Cena běžné jízdenky v pendolinu vyjde na 395 korun.

Pokles obsazenosti společnost připouští. Podle jejího majitele Leoše Novotného ale nejde o nic překvapivého a povánoční pokles obsazenosti se dal předvídat.

Konkrétní počty přepravených osob na jednotlivých spojích železniční dopravci jezdící mezi Prahou a Ostravskem neuvádí. Částečný přehled o obsazenosti spojů tak může poskytnout pouze pohled do jejich online rezervačních systémů.

Ten potvrzuje vyjádření Leo Expressu o větší obsazenosti ve špičce, například v pátek odpoledne ve směru na severní Moravu. Mimo špičku ale počet osob klesá i k hranici 50 cestujících v ekonomické třídě, která má ve vlaku přes 200 sedadel. To potvrzuje i zkušenost některých cestujících.

RegioJet úbytek nezaznamenal

Období po novém roce je z hlediska obsazenosti spojů obecně slabší, v daleko menší míře cestují například studenti. Úbytek cestujících ale nezaznamenal například konkurent Leo Expresu - společnost RegioJet. Ta dlouhodobě uvádí obsazenost vlaků na úrovni 85 procent a informace, které je možné vyčíst z firemního rezervačního systému, jí dávají za pravdu.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě Českých drah je možné počet přepravených cestujících odhadovat na základě údajů z rezervačního systému jen u spojů SC Pendolino, které jsou povinně místenkové. I ty podle údajů zveřejněných na internetu jezdí ve špičce, tedy dnech předcházejících a následujících po víkendu, obsazené zhruba z 50 procent.

Leo Express nemá stanovenou pevnou cenu, ale využívá takzvané zahrady cen, kde si cestující může vybrat z různých nabídek. Levnější jízdné dopravce nabízí v méně atraktivních časech a s větším časovým předstihem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....