25. října 2010 13:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Léta blokoval pozemek kvůli bramborám, teď ho dálnice raději obejde

Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozestavěný úsek dálnice D3 Tábor-Soběslav | foto: www.rsd.cz

PRAHA Vyvlastňovací řízení na pozemek, který zatím blokuje pokračování výstavby jihočeské dálnice D3, táborský stavební úřad zřejmě přeruší. Požádalo o to Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Silnice povede jinudy. Úředníci se nyní budou žádostí zabývat a s největší pravděpodobností jí vyhoví, řekla dnes ČTK vedoucí táborského stavebního úřadu Jitka Doležalová.

Majitel Josef Bezecný vlastní v trase dálnice 844 metrů čtverečních, za které žádal peníze i platbu v naturáliích. Po řadě neúspěšných jednání o výkupu ŘSD v červnu požádalo o jejich vyvlastnění.

Čtěte více


Nakonec však zvolilo jinou variantu, a to vést dálnici okolo jeho pozemků. Náhradní trasu schválilo ministerstvo dopravy a v této chvíli se už projektuje, uvedl ředitel českobudějovického ŘSD František Kollar. Byla to podle něj jediná cesta jak pokračovat ve výstavbě dálnice. S vlastníky pozemků, které potřebují vykoupit, mají už odprodej vyjednaný.

Podle odhadů vyjde výkup pozemků a následný posun trasy na zhruba 12 milionů korun. Termín dokončení úseku dálnice se kvůli této změně nijak neposune, hotov by měl být příští rok.

S majitelem jednalo ŘSD několik let. Vyvlastňovací proces byl už jednou pozastaven, protože na pozemek byla vyhlášena exekuce a nebylo možné s ním manipulovat.

Asi 25 kilometrů dlouhý úsek D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí bude stát 9,5 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty, zatím jsou prostavěny necelé dvě miliardy. Pokračování do Českých Budějovic bude zřejmě platit soukromý investor v rámci projektu PPP. Zatím motoristům slouží sedmnáctikilometrový úsek dálnice, na výstavbě dalších 25 kilometrů se pracuje.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.