Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Létá čím dál více dětí. Aerolinky si je hýčkají jako cenné zákazníky

Dětský pasažér v letadle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dětský pasažér v letadle. | foto: Shutterstock

Aerolinky i letenkové portály letos prodaly mnohem více dětských palubních lístků. České aerolinie třeba bezmála o 200 procent. Dopravci obecně pochopili, že jde o lukrativní skupinu pasažérů. Aerolinky dětské letenky zlevnily a předhánějí se ve speciálních službách ušitých na míru právě pro děti.

Výrazně přibylo dětí, které létají úplně samy. Vydávají se například na prázdninové studijní pobyty. Právě pro ně třeba existuje služba, kdy si dítě na letišti přebere odpovědný pracovník, provede jej odbavením i kontrolami a poté předá stevardce. V cílové destinaci je postup podobný.

Počet samostatně cestujících dětí se zvyšuje. V číslech: například portál Letuška prodal letos v červenci a srpnu o 65 procent meziročně více letenek pro děti bez doprovodu rodičů.

„Je to v historii poprvé, co jsme zaznamenali tak výrazný posun v této kategorii. Děti nejčastěji létají do Londýna, Austrálie, USA a na Maltu. Vedle dospívajících se mezi nimi objevují třeba i osmiletí turisté. Obecně ale můžou cestovat bez doprovodu dospělého od dvanácti let.“ popisuje ředitel portálu Josef Trejbal.

Ve srovnání s loňskem prodala Letuška i více dětských letenek jako takových. Tedy i těch, kdy potomci cestovaly s rodiči. Letos to bylo 2186, loni 1325, tedy nárůst o 65 procent.

Nejsou to náhodná čísla, výrazné více dětských cestujících hlásí třeba i České aerolinie. A to hlavně u charterových letů. „Hodnotili-li bychom pouze tuto přepravu, tak jsme v období leden až srpen 2015 zaznamenali meziroční nárůst počtu dětí o 195 procent,“ vypočítává mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Dětské palubní lístky jsou obecně levnější než ty pro dospělé, snížení původní ceny se pohybuje v desítkách procent v závislosti na konkrétních aerolinkách. Dá se také říci, že letecké společnosti obecně tomuto trendu napomáhají snižováním cen „rodinného“ létání.

Bez zábavy to nejde

A také službami. Kromě výše zmíněného doprovodu na letištích jsou k mání na palubách letadel třeba speciální dětská jídla.

„Češi s dětmi dnes létají už i na delší trasy a letecké společnosti proto pro ně připravují speciální nabídku palubní zábavy. Čeští klienti se v rostoucí míře ptají na podmínky přepravy dětí. Mají zájem o doplňkové služby jako speciální dětská jídla nebo palubní zábavu - hračky, omalovánky, časopisy a zábavní obrazovky, kde je možné sledovat také dětské filmy a seriály nebo hrát interaktivní hry,“ popisuje Věra Janičinová, která má ve společnosti Student Agency na starosti sekci letenek.

Podle Janičinové nelze přesně vyčíslit nárůst prodaných dětských letenek. Nicméně podle interních odhadů jejich počet loni vyskočil o desítky procent.

Anketa

Pustili byste dítě samotné na cestu letadlem?

Ano 48
Ne 8
Nevím. Záleželo by na věku. 20
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!