27. dubna 2013 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letadla Dreamliner jsou v pořádku. Už zase mohou do vzduchu

Boeing 787 Dreamliner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 787 Dreamliner. | foto: ČTK

TOKIO/ ADDIS ABEBA Letouny Boeing 787 Dreamliner, které byly kvůli opakovaným poruchám baterií začátkem letošního roku vyřazeny z provozu, jsou po konstrukčních změnách zcela bezpečné a mohou se vrátit do vzduchu. Na tiskové konferenci v Tokiu to řekl šéfinženýr Boeingu Michael Sinnett.

Krátce poté odstartoval poprvé po tříměsíční přestávce první Dreamliner, a to z Etiopie. Tamní aerolinky jej nasadily na let do sousední Keni.

PSALI JSME:

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v polovině ledna po sérii incidentů s poruchou baterií zakázal provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly. Před týdnem pak úřad schválil nový systém ochrany baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k letům s cestujícími.

První zemí, která oznámila návrat Dreamlinerů na komerční linky, bylo Japonsko. Aerolinky All Nippon Airways (ANA) mají o víkendu spustit testovací lety, vůbec první let po čtvrtroční nucené pauze ale uskutečnila letecká společnost v Etiopii. Boeing 787 pod značkou Ethiopian Airlines odstartoval z metropole Addis Abeby před 11:00 místního času (10:00 SELČ) a do Nairobi by měl dorazit zhruba po dvou hodinách.

Spálená baterie Boeingu 787 Dreamliner vedle neponičené baterie.

Spálená baterie Boeingu 787 Dreamliner vedle neponičené baterie.

Boeing sice nepřišel na to, co sérii poruch lithium-iontových baterií způsobilo, tvrdí ale, že díky jejich lepší ochraně už nehrozí nebezpečí jejich vznícení. "I když se nikdy nedozvíme příčinu problémů, díky obalu (baterie) bude letadlo bezpečné, vyloučí se riziko vzplanutí a přebytečné teplo se odvede mimo letadlo," řekl Sinnett.

Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. V Evropě s ním létají pouze polské aerolinie LOT, které oznámily, že lety se svými dvěma stroji tohoto typu obnoví v první polovině června.

Lidovky.cz, ČTK