Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letadla Qantas nelétají, desítky tisíc lidí uvízly na letišti

Zastavení letů společnosti Qantas způsobilo chaos, uvízly desítky tisíc cestujících. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastavení letů společnosti Qantas způsobilo chaos, uvízly desítky tisíc cestujících. | foto: Reuters

SYDNEY Desetitisíce cestujících uvízly na letištích poté, co australská letecká společnost Qantas Airways v sobotu zastavila všechny domácí i zahraniční lety kvůli sporu s odbory ohledně pracovních podmínek a mezd.

Do sporu se už vložila australská vláda, která svolala mimořádné zasedání arbitrážního soudu a usiluje o soudní příkaz, který by největší australskou leteckou společnost přiměl vrátit letadla na oblohu, napsala agentura AP.

Každý den létá spoji Qantasu zhruba 70 000 cestujících. Ti od soboty zůstali na letištích po celém světě a snaží se přeorganizovat další cestu. Qantas už v uplynulých týdnech musel přesouvat a měnit lety kvůli protestům zaměstnanců zapojených ve třech odborových svazech.

ČTĚTE VÍCE:

Vládou svolaný mimořádný tribunál dnes vyslechne svědectví zúčastněných stran. V jeho pravomoci je nařídit Qantasu obnovení letů a odborům ukončit stávky a protesty, pokud usoudí, že spor, jenž vyústil v bezprecedentní zastavení letů Qantasu, způsobuje "zásadní škody ekonomice nebo její důležité součásti". Slyšení začalo v sobotu v noci, ale poté bylo odloženo.

Lety by mohly být obnoveny během několika hodin, pokud to soud Qantasu nařídí. V tom případě by aerolinky a odbory měly 21 dní, během nichž by nebyly povoleny žádné stávky. Během této doby by se obě strany měly pokusit vyjednat dohodu, než by přišla ke slovu závazná arbitráž.

Zastavení letů společnosti Qantas způsobilo chaos, uvízly desítky tisíc cestujících.

Zastavení letů společnosti Qantas způsobilo chaos, uvízly desítky tisíc cestujících.

Australskou vládu náhlé rozhodnutí Qantasu zaskočilo; ministr dopravy se o zastavení letů dozvěděl jen s tříhodinovým předstihem. Středolevá vláda premiérky Julie Gillardové se tak musela vložit do sporu, od nějž se dosud držela stranou. V sobotu Gillardová vyjádřila obavy, jaký dopad by spor v Qantasu mohl mít na australskou ekonomiku.

Qantas jsou druhé nejstarší aerolinky na světě. Založeny byly v Queenslandu v roce 1920. Společnost dopravuje své klienty do 81 destinací na pěti kontinentech. Do Česka nelétá.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.