Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

'Letadlo jako autobus'. České aerolinie se opět přiblížily k Ryanairu a spol.

Letadla ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České aerolinie změnily cenovou politiku tak, aby měly šanci konkurovat nízkonákladovým aerolinkách. Na všech linkách nabídnou od 1. prosince možnost koupit si nejlevnější letenku, která kromě dopravy z místa A do B s příručním zavazadlem nezajišťuje téměř nic.

Zatímco na delších linkách se běžný cestující zajímá i o pohodlí a úroveň občerstvení, na krátkých letech po Evropě volí leteckou společnost hlavně podle ceny. A v tomto nerovném boji se musí klasičtí dopravci, jako je ČSA, Air France či Lufthansa přizpůsobit nabídce lowcostů.

„Rozdíly se stírají. Zákazník jde na krátkých tratích po ceně a my si nemůžeme dovolit nebýt konkurenceschopní ve vyhledávačích letenek. Letadlo je dnes jako autobus,“ popsal s trochou nadsázky obchodní ředitel českého dopravce Ján Tóth. Věří, že nyní bude v cenách konkurovat společnostem, jako jsou Ryanair, easyJet nebo Wizz Air.

ČSA dosud nabízely nejlevnější úroveň letenek u šesti destinací, například u letů do Varšavy nebo Düsseldorfu. Navíc tyto palubní lístky prodávaly jen v době, kdy byla letadla téměř prázdná. S přibývajícími rezervacemi už dopravce pouštěl do oběhu jen dražší letenky.

„Nyní budou k mání po celou dobu prodeje a pro všechny linky. Neočekáváme, že by se to nějak projevilo na našich tržbách. Nižší cenu nahradíme kvantitou,“ uvedl ředitel Tóth s tím, že průměrná obsazenost letadel v posledních měsících se pohybovala kolem 80 procent.

České aerolinie od 1. prosince 2016 mění cenové balíčky. Tyto se týkají...
České aerolinie od 1. prosince 2016 mění cenové balíčky. Co všechno obsahují?

Nejlevnější letenkový balíček se nově jmenuje Lite, starší označení Value mizí. Názvy od prosince změní i další cenové úrovně v ekonomické třídě. Standard se změní v Plus a Flexi přijme kratší název Flex. ČSA sjednotily i cenové rozdíly mezi těmito balíčky. Mezi nejlevnějším Litem a Plusem bude u všech destinací rozdíl dvacet eur na jeden let, mezi plusem a Flexem pak 40 eur.

NOVÉ DESTINACE

  • Od letní sezony 2017 budou ČSA létat do čtyř nových destinací.

  • Přidají dánský Aarhus, portugalskou metropoli Lisabon, Veronu a dvakrát týdně budou létat do islandských měst Reykjavíku a Keflavíku.

  • Do konce roku chtějí ČSA uzavřít jednání ještě o dvou až třech dalších nových destinacích.

Klasika s příruční bagáží do osmi kilogramů a jedním zapsaným zavazadlem (nově 23 místo patnácti kilogramů) bude nabízet standardní program Plus. Pasažér má v ceně i výběr sedadla. U dražšího Flexi dostane ještě sendvič, sladkost a vodu a také možnost vzít s sebou lyže či golfové vybavení s váhou do patnácti kilogramů.

Vedle ekonomické třídy nabízí ČSA ještě dvě úrovně luxusnějšího „byznysu“, kde je kromě většího pohodlí v ceně také nové Gourmet menu.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...