Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letadlo letící z Bulharska vyjelo v Pardubicích mimo dráhu

Letadlo Travel Service | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Travel Service | foto: www.airways.cz

Letadlo Boeing 737-800 firmy Travel Service letící z Bulharska při přistání v Pardubicích vyjelo dnes před 17:00 mimo dráhu. Nikomu ze 191 cestujících se nic nestalo.

Možnou příčinou vyjetí mimo přistávací dráhu bylo větší množství vody na dráze a vznik takzvaného aquaplaningu. Uvedla to řekla mluvčí Travel Service Vladimíra Dufková. Letiště je nyní uzavřeno, uvedl ředitel letiště Vít Málek.

Letadlo se po přistání podle ní ocitlo na takzvané provozní ploše několik metrů za přistávací dráhou. "Cestující vystoupili po přistavených schodech," řekla Dufková. Letadlo letělo z Burgasu.

Podle Málka letadlo skončilo na travnatém předpolí dráhy přibližně 150 metrů od konce betonové dráhy, kola letadla se do země nezabořila. "Letiště je nyní uzavřeno. Jakmile dostaneme povolení od dopravce a vyšetřovatelů z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, začneme s vyprošťováním a odtahem letadla na odbavovací plochu," řekl Málek. Na letounu podle něj není žádné viditelné poškození.

S odtažením letadla na pevnou plochu nechce letiště podle Málka vzhledem k hrozícím dešťům otálet. Po odtažení letadla odborníci posoudí stav předpolí a pokud bude vše v pořádku, bude letiště otevřeno. K opětovnému otevření letiště by podle Málkova odhadu mohlo dojít během pondělí.

Letoun podle Dufkové při přistání nebyl poškozen a je v pořádku. V dalším letu však bude moci pokračovat až po provedení technické prohlídky. "Momentálně na místě probíhá šetření," řekla Dufková. Událost bude předmětem vyšetřování, bude se jí zabývat Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Letounem měla z Pardubic do Burgasu na dovolenou v 18:20 odletět další skupina turistů. "Autobusem je převezeme do Prahy, kde je pro ně již připravené letadlo. Odletět by měli po 21:00," řekla Dufková.

Pardubickým letištěm v první polovině letošního roku prošlo téměř 86.900 pasažérů. Proti stejnému období předchozího roku jde o více než stoprocentní nárůst počtu cestujících. Letiště získalo více pravidelných linek i charterových letů, například z Ruska. Čeští turisté si v poslední době zvykli na nabídku odletů cestovních kanceláří z Pardubic a využívají ji obyvatelé Pardubického a Královéhradeckého kraje, Vysočiny i z dalších regionů, kteří to mají do krajského města blíž než třeba do Prahy.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...