12. listopadu 2009 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letecká doprava na tom už nemůže být hůř, příští rok začne růst

Letadlo Northwest Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Northwest Airlines | foto: Reprofoto

BRUSEL Propad letecké dopravy už narazil na dno a v první polovině příštího roku by celý sektor měl pozvolna začít růst. Uvedla to dnes asociace evropských letišť ACI Europe. Dopady hospodářské krize byly podle ní nicméně drtivé a propad byl zdaleka nejhorší v historii.

V roce 2009 celkem 82 procent letišť zaznamenalo propad letecké dopravy a aerolinky přišly o zhruba 105 milionů pasažérů.

"Propad příjmů, který byl následkem odlivu pasažérů a omezování kapacity aerolinek, těžce narušil finanční výkonnost napříč celým sektorem," uvedla ACI Europe.

Velká část letišť tak musela přistoupit ke krácení výdajů o 20 a více procent, přičemž tento jev byl doprovázen i propouštěním zaměstnanců. Celkem 25 největších letišť v Evropě omezilo své výdaje celkem o 2,8 miliardy eur (zhruba 71,4 miliardy korun).

ACI Europe

ACI Europe zastupuje zhruba 400 letišť ve 46 zemích Evropy, která mají na starosti zhruba 90 procent veškerého leteckého provozu na kontinentě.

Evropská letiště nicméně potvrdila svůj závazek pro roky 2008 až 2013, že investují do infrastruktury celkem 50 miliard eur (asi 1,275 bilionu korun). Navzdory hospodářské krizi totiž experti očekávají, že se do roku 2030 objem letecké dopravy zdvojnásobí, na což je třeba infrastrukturu letišť připravit.

Ekonomové nicméně upozorňují, že náhled na situaci v leteckém průmyslu může značně zlepšovat nízká srovnávací základna. Letectví se totiž stejně jako jiné sektory začalo citelně propadat po loňském září, kdy zkrachovala americká banka Lehman Brothers, což odstartovalo největší finanční a hospodářskou krizi od 30. let minulého století.

V letošním roce osobní letecká doprava v Evropě poklesne podle odhadů o celkem sedm procent a nákladní doprava o 15 procent. Některá letiště tak stále bojují o přežití, nemluvě o jednotlivých aerolinkách. "Situace je nejhorší v případě regionálních a malých letišť, některé z nich balancují na hraně bankrotu," uvedla asociace letišť.

Lidovky.cz, ČTK