Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letecké spoje z Česka do Číny fungují beze změn, prodejci nabízejí storna

Letadlo China Eastern Airlines. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo China Eastern Airlines. | foto: Shutterstock

Praha Letečtí dopravci a prodejci letenek začali kvůli výskytu koronaviru v Číně nabízet bezplatné zrušení nebo změnu rezervace letenek do Číny. Spoje z Česka i dalších evropských zemí by však měly fungovat nadále beze změn. Vyplývá to z informací prodejců letenek.

Čína kvůli šíření koronaviru, který si vyžádal od konce loňského roku 26 mrtvých a více než 876 nakažených, uzavřela dopravu do měst, kde je nejvyšší podíl nakažených včetně jedenáctimilionového Wu-chanu.

„Všechny lety budou obsluhovány i nadále podle letových plánů,“ uvedla ředitelka letenkového oddělení Student Agency Věra Janičinová. Z Prahy se nyní létá do čtyř čínských měst.

Kvůli koronaviru někteří dopravci začali nabízet bezplatná storna či změny letenek na spoje směřující na vybraná čínská letiště. Jde například o lety China Southern Airlines do Wu-chanu, dále Quatar Airways do Pekingu, Gungzhou, Hangzhou, Šanghaje nebo Chongging. Od pátku podobné služby nabízí i China Eastern Airlines na všechny letenky do Číny vystavené nejpozději do pátku a Hainan Airlines na letenky vystavené do čtvrtka. Čerstvě se přidal i dopravce Sichuan Airlines.

Letenky do Číny přenastavuje i letenkový portál Letuška.cz. „Společně s leteckými společnostmi se snažíme řešit situaci tak, abychom cestujícím vyšli co nejvíce vstříc. Řešením může být třeba změna termínu letů zdarma nebo vrácení peněz vynaložených za letenku v plné výši,“ uvedl šéf portálu Josef Trejbal.

Janičinová připomněla, že letos už možnosti změny rezervace zakoupených letenek využili někteří cestující u cest do Íránu a Iráku. „V souvislosti se situací jsme zaznamenali řadu dotazů na přelety letadel íránským vzdušným prostorem, nicméně až do odvolání byly všechny přesměrovány, takže do oblasti Íránu vůbec na své trase nezasahují,“ dodala.

Praha má nyní čtyři letecká spojení s Čínou. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, s mezipřistáním v Si-anu. Jde o 12 spojení týdně. V roce 2019 podle letiště využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou 188.000 cestujících v obou směrech.

China Eastern Airlines ve čtvrtek oznámily, že od března omezí o jeden spoj linku z Prahy do Šanghaje. V provozu tak na trase zůstanou čtyři spoje týdně. Důvody nejsou známy. Ve středu zrušily svou pravidelnou linku z Prahy do Pekingu Hainan Airlines. Ani v tomto případě důvody dopravce nesdělil.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ LAKOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč