18. ledna 2014 17:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letečtí dispečeři v Německu plánují stávku. Na hodinu

Němečtí letečtí dispečeři plánují na konec ledna stávku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí letečtí dispečeři plánují na konec ledna stávku | foto: Reuters

FRANKFURT Letečtí dispečeři v Německu plánují 29. ledna hodinovou stávku. Chtějí tak podpořit očekávanou celoevropskou stávku, která by mohla způsobit výrazné narušení letecké dopravy. Oznámil to šéf odborového svazu dispečerů GDF Matthias Maas.

Odborářská ústředna dispečerů řízení letového provozu Evropské unie ATCEUC, která zastupuje 14.000 leteckých dispečerů ve 28 evropských zemích, tento týden obnovila plán na stávku proti plánovaným změnám v leteckém provozu navrhovaným Evropskou komisí. Podle dispečerů mohou návrhy ohrozit bezpečnost.

ČTĚTE TAKÉ

"Plánujeme hodinovou stávku na podporu akce," řekl agentuře Reuters Maas. Dodal, že letečtí dispečeři v Německu nemohou udělat víc, protože jinak riskují, že proti nim budou podniknuté právní kroky. GDF se podle Maase sejde příští týden, aby dojednala přesné načasování stávky.

Uzavřený letecký prostor

ATCEUC původně plánoval celoevropskou stávku v říjnu. Nakonec ji odložil, protože EK naznačila, že je ochotná svůj plán znovu projednat. Tento týden však ATCEUC vyzval své členy ke společné akci 29. ledna, protože podle něj je nový návrh EK ještě více nereálný.

Během stávky nebudou moci žádná civilní letadla létat přes německý vzdušný prostor. Zatím není jasné, kolik letů by mohla stávka ovlivnit.

Evropská komise chce sjednotit vzdušný prostor nad unií. Záměr Evropské komise by měl zkrátit letové vzdálenosti a ušetřit evropským aerolinkám miliardy eur ročně. Odbory v tom však vidí bezpečnostní rizika a obávají se rušení pracovních míst.

ttrTomáš Trnka, ČTK

Najdete na Lidovky.cz