Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letenku SkyEurope mají tisíce zákazníků. Jak dostat peníze zpět?

Počet lidí, kteří si koupili letenku u společnosti SkyEurope se počítá na tisíce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet lidí, kteří si koupili letenku u společnosti SkyEurope se počítá na tisíce. | foto: Lidové noviny

PRAHA Počet lidí, kteří si koupili letenku u společnosti SkyEurope a kvůli krachu firmy ji nemohou využít, se počítá na tisíce. Přesná čísla mají být k dispozici ještě dnes. Sdělil to mediální zástupce SkyEurope Ronald Schranz. Přílišnou naději na vrácení peněz přitom zklamaným cestujícím nedává. Šanci mají ti co platili kartou.

Větší šanci domoci se svých peněz mají klienti, kteří zaplatili letenku
pomocí platební karty. Platbu je však nutné reklamovat přímo u pobočky příslušné banky s tím, že služba nebyla z důvodu bankrotu poskytnuta.

Například Česká spořitelna již doporučila, aby klienti přišli vyplnit
reklamační formulář co nejdříve. Ti, kdo si koupili letenku u smluvního prodejce, se prý mají obracet přímo na něho, ostatní zřejmě mají smůlu.

Jejich pohledávka může být podle Schranze zahrnuta do konkursního řízení. "Pasažéři, zaměstnanci, dodavatelé a další věřitelé budou součástí tohoto procesu," uvedl Schranz. O dalším postupu prý rozhodne na základě dohody s věřiteli soud.

Po pondělním ukončení provozu SkyEurope zůstaly podle prvních odhadů v zahraničí stovky Čechů. Těm firma na svých internetových stránkách doporučuje, aby si koupili zpáteční letenku u jiné společnosti. Návrat svých klientů ze zahraničí řeší také cestovní kanceláře, například Čedok a Exim Tours.

Místo se rychle zaplní
S koncem SkyEurope přišlo pražské letiště o svou tržní dvojku, která v pololetí držela v Praze téměř šestiprocentní podíl. "Krátkodobě o několik procent přijdeme, ale jsme schopni to rychle nahradit díky ostatním společnostem," uvedla mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Konkurence jí dává za pravdu. Nízkonákladové aerolinie Smart Wings už oznámily posílení frekvencí na letech do Paříže a Říma. Rozšíření sítě a navýšení frekvencí se chystá odpoledne oznámit také maďarský Wizz Air, jehož lednový příchod do Prahy byl reakcí právě na problémy SkyEurope.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?