11. listopadu 2011 8:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letiště investuje do staré dráhy přes miliardu

Obří Airbus A380 dosedá na dráhu letiště Ruzyně. Poprvé na českou půdu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří Airbus A380 dosedá na dráhu letiště Ruzyně. Poprvé na českou půdu. | foto: Martin Prachař, Lidové noviny

PRAHA Plánovaná generální rekonstrukce téměř 50 let staré hlavní vzletové a přistávací dráhy, kterou zahájí pražské ruzyňské letiště příští rok, bude největší investicí od dob výstavby druhého terminálu, který byl zprovozněn v roce 2006.

Firma dá do generální opravy v následujících třech letech více než miliardu korun, píše páteční deník E15.

Ranvej vykazuje řadu poruch, na jejichž odstranění už nestačí každoroční pravidelná údržba. Ve škále závad dominují například praskliny betonových desek, vylamování betonu nebo poškození asfaltového krytu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ředitele letiště Jiřího Pose je generální oprava nezbytná. Hlavní ranveji má sice v roce 2017 odlehčit nová paralelní dráha, opravu staré ranveje ale do té doby odkládat nelze. "Opravu budeme financovat z vlastních zdrojů, které máme našetřeny ze zisků minulých let," řekl E15 Pos.

Úplná rekonstrukce se neobejde bez omezení provozu. Bude proto probíhat ve třech etapách v následujících třech letech, vždy tři měsíce v roce. Příští rok v květnu se celá ranvej uzavře a letadla budou využívat vedlejší příčnou dráhu. Na tu se nalétává přes hustě osídlené části města. "Od půlnoci do pěti ráno proto tuto dráhu nebudeme využívat," uvedl Pos. Od června se začne částečně využívat i opravovaná dráha, bude ovšem zkrácena.

Letiště čekají velké investice

V souvislosti s chystanou výstavbou zcela nové ranveje chystá letiště i další stamilionové investice. Na zhruba půlmiliardu vyjde rozšíření čističky odpadních vod, podobnou sumu si vyžádá i přesun depa autocisteren, které zásobují letadla. Nová dráha by se měla podle Pose začít stavět v roce 2014, první letadla ji využijí počátkem roku 2017.

Letiště za ni zaplatí devět miliard korun, které získá zřejmě z externích zdrojů. Nová ranvej bude sloužit především pro přistávání, zatímco ze zrenovované budou stroje startovat. Na skokové zvýšení kapacity po otevření nové dráhy se letiště bude chystat v příštích letech.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.