27. března 2015 11:22 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letiště Schiphol zrušilo lety, bylo bez proudu. Stejně tak i Amsterdam

Letiště Schiphol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Schiphol. | foto: Wikipedia

AMSTERDAM Amsterdamské mezinárodní letiště Schiphol zrušilo v pátek všechny lety v důsledku rozsáhlého výpadku elektrického proudu v nizozemské metropoli a okolí.

Údajně nastal kvůli přetížení elektrické sítě a vedl na významném evropském letišti k dočasnému zrušení všech letů. Před polednem byla dodávka proudu na letišti po několika hodinách obnovena, ale letecký provoz je nadále narušen.

Výpadek vznikl přetížením sítě v důsledku technické poruchy u transformátoru v amsterodamském předměstí Diemen, napsala podle agentury Reuters hodinu a půl po přerušení dodávek proudu firma spravující nizozemské rozvodné sítě elektřiny TenneT. 

Krátce před polednem uvedla, že v některých místech se již dodávky elektřiny podařilo obnovit.

Všechny přilétající spoje do Amsterodamu byly v první chvíli odkloněny na jiná letiště v regionu. Již připravené odlety například do Německa byly odloženy. I po obnovení proudu byly některé lety odkloněny a další čeká zdržení. 

„Kvůli výpadku proudu očekáváme mnoho problémů,“ řekla agentuře Reuters mluvčí tohoto čtvrtého největšího letiště v Evropě. Denně v posledních letech odbavuje kolem 130 tisíc cestujících.

Výpadek postihl i jiné druhy dopravy. Zastavily se mnohé vlaky, tramvaje a metro. Podle místní veřejnoprávní televizní stanice NOS, jejíž vysílání bylo podle Reuters jen omezené, ale díky záložním zdrojům nepřestaly fungovat nemocnice.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!