24. března 2009 15:09 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letiště v Drážďanech se učí česky

Nová odbavovací hala Drážďanského letiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová odbavovací hala Drážďanského letiště. | foto: Flughafen Dresden

ÚSTÍ NAD LABEM Letiště v saské metropoli Drážďany chce přilákat více českých turistů, pro své zaměstnance proto plánuje uspořádat i kurzy češtiny. Už nyní vychází českým zákazníkům vstříc, důležité informace o odletech nabízí v češtině, vydává i české letáky a provozuje české internetové stránky.

Novinářům to dnes v Ústí nad Labem řekla mluvčí letiště Flughafen Dresden Petra Siebertová. Letiště loni odbavilo 1,86 milionu cestujících, podle odhadů z toho bylo zhruba 74.000 Čechů.

Drážďanské letiště.Počty odbavených cestujících na drážďanském letišti každoročně rostou, mezi nimi přibývá i Čechů. Těch podle odhadů letělo z Drážďan před třemi lety o polovinu méně než loni. Čeští zákazníci si letiště vybírají především kvůli nižším cenám dovolených. V odletové hale je nabízí 27 cestovních kanceláří.

"Jde o největší cestovní trh v Drážďanech, který je otevřený každý den," řekla Siebertová.

Blíže než do Ruzyně
Jedním z důvodů zvyšujícího se počtu Čechů je i blízkost letiště, z Mapka drážďanského letiště.česko-německých hranic se na něj dá po dálnici dostat za 45 minut. Podle Siebertové je letiště v Sasku pro obyvatele severních Čech dostupnější než pražská Ruzyně. "Do ukončení budování pražského okruhu nelze předem kalkulovat dobu jízdy," uvedla.

Pro české zákazníky nabízí letiště i slevu na parkování v hodnotách 15 a 30 euro. Na letiště je výhodné i spojení vlakem. Z Ústí nad Labem trvá cesta rychlíkem do Drážďan o něco více než hodinu, dalších 22 minut zabere cesta městskou rychlodráhou, která končí přímo v terminálu letiště.

Nová odbavovací hala Drážďanského letiště.Letiště představilo i svůj nový letní letový plán. Týdně od konce března bude z Drážďan létat zhruba 280 letů do 46 cílů ve 13 zemích. Většina letů míří do velkých německých měst. Přibylo například spojů do Düsseldorfu, odkud se dá pokračovat v letech do celého světa.

Z továrny terminál
Terminál drážďanského letiště byl dříve průmyslovou halou, kde se vyráběla letadla. Hala byla v letech 1998 až 2001 kompletně přestavěna. Nyní má kapacitu 3,5 milionu pasažérů ročně.

Od roku 1990 se do drážďanského letiště investovalo zhruba 500 milionů eur. Nová je i přistávací dráha, která byla před dvěma lety prodloužena na 2850 metrů. Mohou tak na ní přistávat i největší dopravní letadla.

nev, ČTK, Lidovky.cz