Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letní cesty od moře ztíží hraniční kontroly. Policie bude i za Brennerem

Policie. Ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie. Ilustrační snímek. | foto: Týdeník Policie

BRUSEL Více než milion českých turistů, kteří každoročně zamíří k moři do Chorvatska nebo do Itálie, čekají letos po cestě z jihu Evropy komplikace v podobě hraničních kontrol. Rakouští policisté budou stavět auta nejen u slovinských hranic, ale také při výjezdu z Brennerského průsmyku, nejvytíženější tepny na jih.

A totéž čeká turisty, kteří se na letní dovolenou vydají na sever. Na hranicích budou auta stavět také Dánové či Švédové.

Systematické kontroly v rámci Schengenu nejsou přípustné a výjimka měla skončit ke včerejšímu datu. Jenže Evropská rada na svém čtvrtečním zasedání ústupek z pravidel volného průjezdu schengenským prostorem prodloužila o další půlrok.

Rakousko přesto věří, že k dopravnímu chaosu při letním přesouvání Evropanů nedojde. „Kontroly nezaberou víc času než vybírání mýta v Brenneru,“ nechal se slyšet rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka.

Původně měla všechna mimořádná opatření skončit minulý týden. Přechodná obnova hraničních kontrol je možná jen na dva měsíce a lze ji dvakrát prodloužit. Rakušané a Němci, kteří mají na hranicích v rámci Schengenu zdaleka nejvyšší počet policistů, svůj nejzazší limit pro udržení pohraničních hlídek přímo „na čáře“ vyčerpali.

Jenže Evropská rada doslova za pět minut dvanáct schválila prodloužení kontrol o další půlrok. Zvolila k tomu formu přílepku. Čtvrteční jednání v Bruselu se totiž primárně točilo kolem humanitární a rozvojové pomoci, nikoliv budoucnosti Schengenu.

Omezení na evropských hranicích.

Půlroční výjimku Brusel schválil pro Německo, Rakousko, Francii, Belgii, Dánsko, Švédsko a také Norsko. To sice není členem EU, sdílí ale s ostatními úmluvu z Schengenu.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prodloužení výjimek chápe. „Oni reagují na přesvědčení, že nejsou schopni zvládnout příval migrantů. Tohle jsou opatření, která vyplývají z logiky věci, jsou důsledkem toho, že celkový systém není dostatečně funkční,“ prohlásil Zaorálek. Věří nicméně, že do konce roku se podaří situaci na vnějších hranicích EU zvládnout tak, že se Schengen vrátí ke svému běžnému režimu. Tedy s hranicemi jen na papíře.

Prevence, ne krize

Další půlrok, kdy budou na hranicích stát policisté s pravomocemi kontrolovat každé projíždějící auto, je na rozdíl od dosavadních opatření spíše prevencí. Poté, co EU uzavřela s Tureckem dohodu o vracení migrantů z Řecka zpět do tureckých uprchlických táborů, se počet uprchlíků radikálně snížil.

Přes vytíženou rakousko-bavorskou hranici přešlo v dubnu jen 16 tisíc lidí. Loni v listopadu to přitom bylo 206 tisíc.

A dokonce i jinak ostražité Bavorsko už signalizovalo, že důsledná kontrola na trase z Itálie by spolu s uzavřením balkánské trasy měla stačit. „Kdyby se v Brenneru začalo kontrolovat, pak bychom ani nemuseli držet naše hlídky v Kufsteinu u rakouských hranic,“ upozornil bavorský ministr obrany Joachim Herrmann.

K půlroční výjimce, která umožní ponechat stálé policejní hlídky na hranicích, by se teoreticky mohlo připojit i Česko. Ministerstvo vnitra se k tomu ale zatím nechystá. „Česku se díky striktnímu dodržování našich i mezinárodních zákonů větší migrační vlna vyhýbá,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec.

Detence, kam Česko umisťuje ilegální migranty, jsou zaplněny jen z jedné desetiny. O azyl pak u nás za první tři měsíce letošního roku požádalo 415 cizinců – méně než za loňské první čtvrtletí.

Vnitro se přesto na možné vzedmutí uprchlické vlny připravuje. V březnu cvičili policisté na zelené hranici s Rakouskem zásah v rámci akce s krycím názvem Vlna. Před třemi dny pak Chovanec oznámil vznik mobilních jednotek cizinecké policie. Obdoba cizinecké zásahovky by měla mít 181 členů.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!