27. července 2016 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Letušky Air France stávkují, Praha přijde o většinu spojů do Paříže

Stávkující zaměstnanci Air France | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávkující zaměstnanci Air France | foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA Část letušek a stevardů letecké společnosti Air France zahájila týdenní stávku kvůli nové kolektivní smlouvě. Podle internetových stránek ruzyňského letiště jsou ve středu zrušeny i čtyři ze šesti letů tohoto dopravce mezi Prahou a Paříží.

Jde o spoje s příletem do Prahy v 9.05 a 19.05 a navazující odlety na pařížské letiště Charlese de Gaulla v 09.55 a 20.35. Z linek mezi českou a francouzskou metropolí poletí jen odpolední spoj, který v Praze přistává ve 14.45 a zpátky do Paříže odlétá o hodinu později.

Air France odhaduje, že do stávky se zapojí asi 37 procent palubního personálu. Odbory ale tvrdí, že to bude mezi 55 a 70 procenty letušek a stevardů, uvedla francouzská televize France 24.

Stávka donutila francouzského leteckého přepravce ke změnám v letových řádech na vrcholu letní sezony. Společnost nicméně uvedla, že naprostá většina letů na dlouhé vzdálenosti bude zajištěna, lety na krátké a střední vzdálenosti pocítí dopady stávky ve větší míře.

V úterý aerolinky podle televize France 24 uvedly, že v první den stávky, tedy ve středu, bude zachováno 92 procent letů na dlouhých trasách, 90 procent domácích letů a více než 80 procent letů na středně dlouhých vzdálenostech.

Jde o platy i propouštění

K přerušení pracovní činnosti vybídly odborové svazy SNPNC a UNSA PNC, které dohromady zastupují zhruba 45 procent ze 14 tisíc letušek a stevardů v Air France. Protestují proti nové pracovní smlouvě, která má vejít v platnost 1. listopadu letošního roku.

Jednání odborářů s vedením nedospělo ke kompromisu. Stížnosti se podle televize France 24 týkají platových podmínek, povyšování zaměstnanců nebo dalšího snižování počtu členů posádek.

Protest má trvat do 2. srpna, což z něj podle francouzského listu Le Monde činí rekordní stávkovou akci co do délky trvání.

ČTK