30. ledna 2014 10:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lety do Francie nabírají zpoždění. Češi se zapojili do stávky dispečerů

Letiště Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PAŘÍŽ/PRAHA V Evropě vrcholí stávka letových dispečerů proti plánům na změny v organizaci vzdušného prostoru. Zapojili se i čeští dispečeři. Největší problémy čekají cestující ve směru z Francie a do této země, neboť trojice hlavních pařížských letišť odbaví asi o pětinu méně letů. Letiště Václava Havla uvádí půlhodinové zpoždění v příletech i odletech do francouzské metropole.

Francouzský úřad pro civilní letectví vyzval aerolinky, aby na dnešní den o dvacet procent snížily své lety na pařížská letiště Charlese de Gaullea, Orly a Beauvais. Internetový portál letišť, která francouzskou metropoli obsluhují, cestujícím doporučuje, aby si před cestou ověřili, zda byl omezen i jejich let.

Jednotný dohled

Protesty dispečerů jsou zaměřeny proti plánu Evropské komise na sjednocení vzdušného prostoru nad Evropskou unií. Záměr komise by měl zkrátit letové vzdálenosti a ušetřit evropským aerolinkám ročně miliardy eur. Odbory v tom ale vidí bezpečnostní rizika a rovněž se obávají rušení pracovních míst.

Do stávky, která oficiálně skončí v pátek v 6:00 středoevropského času, se zapojili i čeští dispečeři. Ti, podobně jako jejich kolegové v Maďarsku, Rakousku, Portugalsku a Řecku, chtějí během protestu poskytovat jen základní služby. Letadla například budou využívat jen předem určené dráhy, což jim neumožní vyrovnávat případná zpoždění.

Ve středu již stávka postihla řadu zemí, mimo jiné Itálii, Portugalsko a Francii. Francouzský dopravce Air France chce odbavit všechny dálkové lety, výpadky a komplikace očekává zejména na krátkých a středních trasách. Několik letů zrušila také německá Lufthansa a nízkonákladové aerolinky easyJet.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz