Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lidé masivně ruší zájezdy do Itálie. Někteří nechávají peníze hotelům, na pobyt přijedou v příští sezóně

Prázdné sjezdovky v italských Dolomitech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prázdné sjezdovky v italských Dolomitech. | foto: Reprofoto/Twitter: Francesco Eri

PRAHA Další várka Čechů v neděli opouštěla italská lyžařská střediska. Dost narychlo, v zádech s karanténou, kterou v noci ze soboty na neděli v Lombardii a 14 dalších provinciích regionů Emilia-Romagna, Veneto a Piemont vyhlásila italská vláda.

„Včera ráno, když se nám potvrdilo, že italská vláda v noci rozšířila karanténu na celou Lombardii, jsme všem našim klientům poslali sms zprávu s informací, že mají urychleně odjet zpátky do České republiky,“ uvedl pro LN mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. „Kolem půl jedné odpoledne už naši delegáti hlásili, že většina z asi 250 klientů, které jsme v tamějších lyžařských střediscích měli, už je na cestě,“ dodal.

Většina Čechů podle něj na místo pobytu dorazila v sobotu, takže jim dovolená teprve začínala. „Dostanou od nás všechno, protože jako cestovní kancelář nejsme schopni jim poskytnout služby, které si u nás zaplatili. Lyžařská střediska totiž budou v rámci vyhlášené karantény mimo provoz,“ řekl Bezděk.

Další cestovky řešily podle Andrey Řezníčkové, mluvčí agentury Invia, která spolupracuje se třemi stovkami kanceláří, odjezdy klientů už od páteční noci i s pomocí náhradních autobusů. Oblasti totiž budou uzavřeny pro příjezdy i odjezdy.

Podle odhadu výkonného ředitele Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) Michala Vebera zůstávají v Itálii ještě tisíce Čechů. Zda jde o jednotky tisíc či více, by podle něj bylo spekulací, aktuální čísla se teprve dávají dohromady. Jen samotná CK Fischer však podle mluvčího měla včera v Itálii asi tisíc klientů, kteří zůstávají v oblastech mimo karanténu, jako třeba Val di Fiemme.

Místopředseda ACK Jan Papež uvedl, že v posledních 14 dnech bylo v Itálii asi 30 tisíc Čechů, z toho polovina prostřednictvím cestovních kanceláří, zbytek individuálně.

Lidé nakupují potraviny v obchodním supermarketu v Milánu, zásobují se kvůli...
Kněz v Římě uskutečňuje mši pod širým nebem před kostelem, protože i náboženské...

Cestovní kanceláře se snaží klienty kvůli koronavirové karanténě přesměrovat jinam. Hlavní lyžařská sezóna totiž ještě zhruba tři týdny potrvá, končí v závěru března. Ve výše položených lyžařských střediscích či tam, kde se lyžuje na ledovci, až v dubnu.

„Těm, kdo měli namířeno do Lombardie, nabízíme Rakousko a Francii. V Rakousku žádná hromadná storna nejsou. A zatím ani žádná karanténní opatření,“ říká mluvčí CK Fischer. „A jsou lidé, kteří svou destinaci změnili. Další se rozhodují,“ dodává.

CK Italia Travel se podle jednatelky Kamily Riva snaží s italskými partnery kromě snížení penále za odřeknutí pobytu dohodnout také posunutí zájezdu na jiný termín.

Někteří hoteliéři už byli ochotni přistoupit na dohodu, že zrušený pobyt nahradí jiným v příští sezóně. V takovém případě CK Italia Travel zákazníkům vrátí peníze zaplacené za ski pas. Částka, připadající na ubytování a s ním spojené služby, zůstává deponována u smluvního hotelu. Řada zákazníků údajně takovou nabídku již akceptovala.

Kdo to zaplatí

Patrně většinu zájezdů však Češi ruší bez náhrady. „Hodně lidí stornovalo už v pátek, kdy česká vláda rozhodla o povinné karanténě pro všechny občany vracející se z Itálie. V tuto chvíli se počet zrušených zájezdů dá vyjádřit v tisících,“ říká mluvčí CK Fischer.

Italia Travel má momentálně v Itálii pouze pár lyžařů. „Zájezdy zrušilo 90 procent klientů,“ říká Kamila Riva.

Cestovní kanceláře, s nimiž mluvily LN, se hlásí k vyjádření šéfa ACK Vebera, který říká, že pokud v konkrétní oblasti nejsou karanténní opatření, lyžařská střediska nejsou zavřená a místní služby tedy fungují, nemají CK důvod storno poplatky lidem odpouštět. Jiné je to v případě oblastí s karanténou.

I tak ovšem budou finanční ztráty pro cestovní kanceláře velké. Pojištění, které mají uzavřené, se na důsledky epidemie podle názoru cestovek nevztahuje. Proto chtějí jejich zástupci o řešení jednat s vládou. Veber očekává, že se touto otázkou bude kabinet zabývat již v pondělí.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...