Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lidé masivně ruší zájezdy do Itálie. Někteří nechávají peníze hotelům, na pobyt přijedou v příští sezóně

Prázdné sjezdovky v italských Dolomitech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prázdné sjezdovky v italských Dolomitech. | foto: Reprofoto/Twitter: Francesco Eri

PRAHA Další várka Čechů v neděli opouštěla italská lyžařská střediska. Dost narychlo, v zádech s karanténou, kterou v noci ze soboty na neděli v Lombardii a 14 dalších provinciích regionů Emilia-Romagna, Veneto a Piemont vyhlásila italská vláda.

„Včera ráno, když se nám potvrdilo, že italská vláda v noci rozšířila karanténu na celou Lombardii, jsme všem našim klientům poslali sms zprávu s informací, že mají urychleně odjet zpátky do České republiky,“ uvedl pro LN mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. „Kolem půl jedné odpoledne už naši delegáti hlásili, že většina z asi 250 klientů, které jsme v tamějších lyžařských střediscích měli, už je na cestě,“ dodal.

Většina Čechů podle něj na místo pobytu dorazila v sobotu, takže jim dovolená teprve začínala. „Dostanou od nás všechno, protože jako cestovní kancelář nejsme schopni jim poskytnout služby, které si u nás zaplatili. Lyžařská střediska totiž budou v rámci vyhlášené karantény mimo provoz,“ řekl Bezděk.

Další cestovky řešily podle Andrey Řezníčkové, mluvčí agentury Invia, která spolupracuje se třemi stovkami kanceláří, odjezdy klientů už od páteční noci i s pomocí náhradních autobusů. Oblasti totiž budou uzavřeny pro příjezdy i odjezdy.

Podle odhadu výkonného ředitele Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) Michala Vebera zůstávají v Itálii ještě tisíce Čechů. Zda jde o jednotky tisíc či více, by podle něj bylo spekulací, aktuální čísla se teprve dávají dohromady. Jen samotná CK Fischer však podle mluvčího měla včera v Itálii asi tisíc klientů, kteří zůstávají v oblastech mimo karanténu, jako třeba Val di Fiemme.

Místopředseda ACK Jan Papež uvedl, že v posledních 14 dnech bylo v Itálii asi 30 tisíc Čechů, z toho polovina prostřednictvím cestovních kanceláří, zbytek individuálně.

Lidé nakupují potraviny v obchodním supermarketu v Milánu, zásobují se kvůli...
Kněz v Římě uskutečňuje mši pod širým nebem před kostelem, protože i náboženské...

Cestovní kanceláře se snaží klienty kvůli koronavirové karanténě přesměrovat jinam. Hlavní lyžařská sezóna totiž ještě zhruba tři týdny potrvá, končí v závěru března. Ve výše položených lyžařských střediscích či tam, kde se lyžuje na ledovci, až v dubnu.

„Těm, kdo měli namířeno do Lombardie, nabízíme Rakousko a Francii. V Rakousku žádná hromadná storna nejsou. A zatím ani žádná karanténní opatření,“ říká mluvčí CK Fischer. „A jsou lidé, kteří svou destinaci změnili. Další se rozhodují,“ dodává.

CK Italia Travel se podle jednatelky Kamily Riva snaží s italskými partnery kromě snížení penále za odřeknutí pobytu dohodnout také posunutí zájezdu na jiný termín.

Někteří hoteliéři už byli ochotni přistoupit na dohodu, že zrušený pobyt nahradí jiným v příští sezóně. V takovém případě CK Italia Travel zákazníkům vrátí peníze zaplacené za ski pas. Částka, připadající na ubytování a s ním spojené služby, zůstává deponována u smluvního hotelu. Řada zákazníků údajně takovou nabídku již akceptovala.

Kdo to zaplatí

Patrně většinu zájezdů však Češi ruší bez náhrady. „Hodně lidí stornovalo už v pátek, kdy česká vláda rozhodla o povinné karanténě pro všechny občany vracející se z Itálie. V tuto chvíli se počet zrušených zájezdů dá vyjádřit v tisících,“ říká mluvčí CK Fischer.

Italia Travel má momentálně v Itálii pouze pár lyžařů. „Zájezdy zrušilo 90 procent klientů,“ říká Kamila Riva.

Cestovní kanceláře, s nimiž mluvily LN, se hlásí k vyjádření šéfa ACK Vebera, který říká, že pokud v konkrétní oblasti nejsou karanténní opatření, lyžařská střediska nejsou zavřená a místní služby tedy fungují, nemají CK důvod storno poplatky lidem odpouštět. Jiné je to v případě oblastí s karanténou.

I tak ovšem budou finanční ztráty pro cestovní kanceláře velké. Pojištění, které mají uzavřené, se na důsledky epidemie podle názoru cestovek nevztahuje. Proto chtějí jejich zástupci o řešení jednat s vládou. Veber očekává, že se touto otázkou bude kabinet zabývat již v pondělí.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!