Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lidé zablokovali silnici, chtějí dokončení dálnice

Obyvatelé Nového Města u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku zablokovali neustálým přecházením přes přechod pro chodce silnici na protest kvůli nedokončené dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé Nového Města u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku zablokovali neustálým přecházením přes přechod pro chodce silnici na protest kvůli nedokončené dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové. | foto: ČTK

NOVĚ MĚSTO (Hradecko) Zhruba stovka lidí v Novém Městě na Hradecku dnes po 17:00 na půl hodiny zablokovala dopravu na sjezdu z dálnice D11 do Hradce Králové. Neustálým přecházením po přechodu chtěli upozornit na to, že stát není schopen dokončit stavbu dálnice D11 z Prahy až do Hradce Králové, a přes Nové Město se tak stále valí tisíce kamionů denně.

"Došla nám trpělivost. Představitelé státu nejsou schopni vyřešit dokončení dálnice. Spor o pozemky pro dálnici je prý zase na začátku," řekl dnes ČTK místostarosta Nového Města Vladimír Beer.

Denně podle něj přes obec projede kolem 5000 kamionů. Těžká doprava podle Beera ničí lidem domy a způsobuje velký hluk a prach. Případnou kolizi kamiony objíždějí po místních silnicích, které také ničí.

Beer uvedl, že zablokování dopravy vytvořilo směrem k dálnici zhruba dva kilometry dlouhou kolonu automobilů. "Pokud se nezačne něco dít a nebude se s námi jednat, tak budeme v podobných blokádách pokračovat dál," řekl.

Zatímco nyní dali lidé o konání blokády vědět předem, při dalších akcích by podle místostarosty silnici zablokovali bez předchozího varování.

Dálnice, otevřená v roce 2006, slouží v úseku od Nového Města k Hradci Králové jen pro osobní auta. Kamiony z ní musejí sjet do Nového Města na starou silnici první třídy, protože provizorní sjezd u Hradce Králové a napojení na další silnice pro ně nejsou vhodné.

Dostavbu dálnice až do Hradce Králové brzdí majetkoprávní spor o pozemky farmářky Ludmily Havránkové před krajským městem. O problémech se získáním pozemků pro dostavbu D11 by podle příslibu nového ministra dopravy Gustáva Slamečky měla jednat vláda Jana Fischera.

Topolánkova vláda loni na podzim doporučila směnit deset hektarů stavební půdy Havránkové za 253 hektarů zemědělské půdy v držení státu. Směna, která se měla uskutečnit v režii ministerstva zemědělství, dosud nebyla naplněna.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.