13. ledna 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lidová tvořivost u nových SPZ: Češi jezdí BATM0BILEM i lodí ze Star Treku

Příklady nových značek na přání z Liberce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příklady nových značek na přání z Liberce. | foto: Magistrát města Liberec

PRAHA Zatím ještě čisté, zabalené do průsvitné fólie, dorazily ve středu do kanceláře libereckého magistrátu první značky na přání. Je mezi nimi podle všeho majitel volva, patriot či milovník šťastného čísla sedm. Zájemce o speciální SPZ zatím úředníci počítají v desítkách.

Češi svou pověstnou lidovou tvořivost zatím rozvíjejí v menší míře, než se možná čekalo. Od Nového roku si můžou za deset tisíc korun požádat o novou „ozdobu“ svého auta, motorky či mopedu. Zřejmě je ale v rozletu brzdí pořizovací cena značek či možná docela obyčejný stud.

Lidovky.cz oslovily magistráty krajských metropolí, aby po týdnu udělaly inventuru VIP espézetek, o něž řidiči požádali. Žadatelé o extravagantní SPZ se zatím podle informací z magistrátů vyhýbají nepovoleným slovům, znakům či vulgarismům. Nejčastěji tak jejich přání zastavila skutečnost, že stejný nápad měl už někdo před nimi.

MĚSTA A JEJICH ZNAČKY

Stav dosud podaných žádosti na začátku týdne od 11. ledna 2016 a příklady zajímavých SPZ.

  • BRNO – 118 žádostí

STK 00001, VIP 77777, MILENA33, 666Turbo, DEM0LICE, BATM0BIL, LUCIFER1, UKRADEN3

  • OSTRAVA – 56 žádostí

V66 66666, I11 1111I, I11 11111, 111 1111I, NCC1701D (číslo NCC-1701 je označení USS Enterprise, lodi ze Star Treku – pozn. red.)

  • LIBEREC – 30 žádostí

LBC33333, KAR0LINA, 7L777777, 999V0LV0

  • PLZEŇ – 40 žádostí
  • PRAHA – 420 žádostí

„Značky jsou většinou kombinací jmen a firem. Největší zájem je o ty s co nejvyšším počtem stejných čísel,“ popsala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská a zmínila kombinace V6666666 nebo I111111I.

Na začátku týdne napočítalo město na pomezí Moravy a Slezska 56 žádostí, z toho 25 vyrobených tabulek už na úřad dorazilo. „Nejkurióznější registrační značka na přání byla NCC1701D, kdy číslo NCC-1701 je označení USS Enterprise, fiktivní hvězdné lodi známé ze sci-fi příběhů Star Trek,“ vylíčila mluvčí Andrea Vojkovská.

V Ostravě, stejně jako ve výše zmíněném Liberci (30 podání), zatím úředníci schválili všechny žádosti. Jejich vyřízení bylo - i vzhledem k nízkému počtu podání - rychlejší, než ukládá zákonná lhůta správního řízení, tedy 30 dnů. Vysněnou značku můžou podle prvních zkušeností lidé získat i za týden.

Řidiči zatím volí na SPZ hlavně kombinace čísel a jmen jako Martin44 nebo 321Olina. Rádi ale zviditelňují i svoje podnikání nebo webové stránky. Žadatelé si můžou svoji vyvolenou značku na čtvrt roku zarezervovat a svůj úmysl si ještě rozmyslet. Za tu dobu na jejich kombinaci nesmí nikdo „sáhnout“.

Bývalý Neograph touží po dodávce espézetek.

Jedny z prvních registračních značek na přání, které dorazily na ostravský magistrát.

Co se týče dosavadních chyb v podáních, týkaly se hlavně užití nepovolených písmen, u nichž hrozí záměna jako CH, G nebo O a Q. Jak tomu na osmimístné espézetce u osobních aut předejít?

„Značku tvoří buď jen číslice nebo písmena - aspoň jeden znak ale musí být číslice. Je možné chtít i slovo s písmenem O, akceptujeme jej jako číslici 0. Proto jsme přijali například žádosti jako DEM0LICE nebo BATM0BIL, dále třeba LUCIFER1, UKRADEN3,“ uvedl Pavel Žára z brněnského magistrátu. Celkem se netypické espézetky vydávají na 206 místech v Česku.

Značka patří ke konkrétnímu člověku, nikoliv k autu. To znamená, že při změně vozu si řidič svou unikátní espézetku zachová. Zároveň ale třeba při ztrátě či krádeži nemá nárok na duplikát – z toho důvodu, aby se v provozu nemohly vyskytnout dvě stejné značky.

Logicky nejvíce požadavků na originální SPZ dorazilo na pražský magistrát, zatím 420. V první lednové pondělí 110, následující pracovní den 88. Příklady nejzajímavějších espézetek ale pražští úředníci jako jediní z velkých měst odmítli zveřejnit.

„Příklady registračních značek na přání vám nemohu sdělit, neboť by se podle zákona jednalo o výdej dat registru,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

CO SE NESMÍ?

Flákota, sr..ka, cimfrlína. Projděte si seznam zakázaných slov na nových registračních značkách.

mipMichal Pavec