8. března 2009 18:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

LN: Signál ve vlacích zůstane špatný

Bez problémů lze tak hovořit jenom po zastavení ve stanici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bez problémů lze tak hovořit jenom po zastavení ve stanici | foto: Lidové noviny

PRAHA Zkuste jet vlakem z Prahy do Ostravy a cestou telefonovat. Po chvíli zjistíte, že to nejde. Signál mobilních operátorů v jedoucím vlaku je totiž buď slabý nebo žádný. Bez problémů lze tak hovořit jenom po zastavení ve stanici. České dráhy (ČD) o problému s mobilním signálem na své nejfrekventovanější trati vědí – a nic s ním nedělají.

Jednání s mobilními operátory, kteří chtěli do vlaků nainstalovat takzvané repeatery. tedy zesilovače signálu, skončily nedávno fiaskem. Dráhy usoudily, že zisk by z nich měly pouze operátoři. Instalace repeaterů je přitom ale jedinou možností, jak do vlaku mobilní signál dostat.

„Z provozu tohoto zařízení budou mít profit operátoři mobilních sítí a ne naše společnost. Naši cestující se stejně pro cestu vlakem nerozhodují na základě kvality signálu mobilních telefonů, ale pro jiné výhody železnice. Například pro bezpečnost, na vybraných trasách i pro rychlost,“ míní mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.


Další podrobnosti 
si přečtěte v pondělním vydání deníku