27. ledna 2009 19:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

LN: Stát zchudne na mýtném

Mýtné, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné, ilustrační foto | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Výnosy z výběru mýtného budou letos kvůli finanční krizi nižší, než loni. Shodují se na tom zástupci ministerstva dopravy i společnosti Kapsch, která systém postavila a provozuje.

Výnosy z výběru mýtného budou letos kvůli finanční krizi nižší, než loni. Shodují se na tom zástupci ministerstva dopravy i společnosti Kapsch, která systém postavila a provozuje.

Do čtyřiadvacátého ledna vybral Kapsch necelých 296 milionů korun; ve stejném období loňského roku to přitom bylo skoro 376 milionů. Výběr mýta tak poklesl o více než dvaadvacet procent a je přibližně na úrovni roku 2007.

„Na dynamice výběrů mýta se projevily odstávky továren a především podniků dopravního průmyslu, které mohutně využívají kamionovou dopravu,“ potvrdil LN Karel Feix, generální ředitel společnosti Kapsch. „Odhadujeme, že krize průmyslu se na vybraném mýtném projeví poklesem kolem o 10 až 15 procent proti loňsku,“ dodal Feix.

To souhlasí i s údaji, které poskytují autodopravci. „Počet výkonů v dopravě poklesl od přelomu září a října o dvacet procent,“ řekl LN generální tajemník sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar. „V meziročním srovnání začátku ledna loňského a letošního roku je vidět pokles o deset až patnáct procent. Pochybuji, že se to nějak rychle změní.“ dodal Špryňar.


Další podrobnosti
o mýtném
si přečtěte ve středečním vydání deníku