13. března 2012 8:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lochkovský most na okruhu Prahy má trhliny, hrozí mu zavření

Most přes Lochkovské údolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Most přes Lochkovské údolí. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Pražský Lochkovský most má trhliny, které by v budoucnu mohly ohrozit jeho statiku. Vady klíčového mostu na dálničním okruhu kolem Prahy, který byl otevřen před rokem a půl, objevili experti z Inženýrské akademie.

Zatím nepatrné trhliny ve svarech mostní konstrukce se podle odborníků zvětšují. "To naznačuje, že se nejedná pouze o nedokonalosti při výrobě, ale i o vliv provozu na mostě," uvádí posudek, o kterém informuje MF Dnes.

ČTĚTE TAKÉ:

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zatím most od stavebníků do své správy nepřevzalo a čeká na další posudky. Pokud se budou trhliny dál rozšiřovat, stavební firmy budou muset most zavřít a opravit.

Lochkovský most

  • Most je součástí jihozápadní části Pražského okruhu, který byl otevřen v září 2010. Celý úsek přibližně za 20 miliard Kč měří 23 kilometrů. Úsek, který výrazně odlehčil frekventované Jižní spojce, je tatím ve zkušebním provozu.
  • Most stavělo sdružení firem Hochtief, Strabag a Bögl a Krýsl. Poslední z nich prováděla montáž ocelové konstrukce mostu ve které se vady objevily.

"Protože jsme stavbu dosud nepřevzali, nemůžeme ji zatím u zhotovitelů reklamovat," řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že most převezmou pod svou správu až ve chvíli, kdy další objednané posudky řeknou, že je konstrukce bez závad.

"Nezlobte se, nebudu to komentovat. Naše posudky říkají něco jiného než ty od Inženýrské akademie," řekl deníku hlavní projektant výstavby mostu Pavel Mařík z Bögl a Krýsl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!