Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -4 °C sněžení Předplatné LN
29. září 2014 10:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lufthansa chystá nasazení pilotů-stávkokazů. Létat mají i manažeři

Lufthansa plánuje v dubnu vypravit komerční letoun, který poletí z poloviny na palmový olej. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lufthansa plánuje v dubnu vypravit komerční letoun, který poletí z poloviny na palmový olej. | foto: Česká pozice

BERLÍN Šéfové Lufthansy počítají s dalšími bolestnými ztrátami - v úterý nemají vzlétnout žádná dálková letadla této společnosti. Další stávku pilotů ale podle všeho budou řešit nasazením letců-stávkokazů, kteří nejsou členy odborů. Do vzduchu se chystají i někteří vysocí manažeři Lufthansy.

Piloti německých aerolinek Lufthansa vyhlásili stávku na úterý další stávku od osmi ráno do jedenácti večer. V této době by nemělo odstartovat žádné letadlo na dálkových trasách z Frankfurtu nad Mohanem.

Piloti z odborového svazu Vereinigung Cockpit stávkují kvůli sporu s vedením Lufthansy o důchodový program.

Piloti už kvůli sporu svolali od konce srpna čtyři stávky, poslední z nich ale nakonec odvolali a zahájili jednání s vedením aerolinek. Rozhovory ale podle svazu minulý týden zkrachovaly a odbory pak pohrozily dalším přerušením práce.

PSALI JSME:

 "Vzhledem k tomu, že nám vedení Lufthansy stále nepředložilo žádnou kompromisní nabídku, jsme nuceni k tomuto dalšímu kroku," uvedl odborový svaz k vyhlášení nové stávky.

Stávku na dálkových trasách z Frankfurtu už vyhlásily odbory před dvěma týdny, nakonec ji ale odvolaly. Vedení Lufthansy tehdy uvedlo, že dokáže zajistit na postižených trasách plný provoz.

Létat měli piloti, kteří nejsou členy Vereinigung Cockpit a také lidé z vedení aerolinek, kteří mají pilotní licence. Protest před dvěma týdny ale měl trvat pouze osm hodin, současný bude téměř dvakrát delší.

Německá Lufthansa je opět ve stávce
Stávka zaměstnanců Lufthansy.
Personál Lufthansy znovu stávkuje za vyšší platy.
Stávka na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Ilustrační foto.

Piloti se s vedením Lufthansy dlouhodobě přou o důchodový program. Podle dosavadního ustanovení mohou předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod.

Vedení Lufthansy chce potřebný věk pro předčasný důchod posunout na 60 let. Zdůvodňuje to tím, že si kvůli silné konkurenci nemůže dovolit udržet program v současné podobě.

Už před současnou vlnou protestních akcí uspořádaly odbory v dubnu třídenní stávku, při níž bylo zrušeno 3800 letů. Protest tehdy postihl přes 400 tisíc cestujících a způsobil aerolinkám škody v řádu desítek milionů eur.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!