5. září 2014 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lufthansa ruší kvůli stávce pilotů 200 letů. Vynechá i Prahu

Stávka zaměstnanců Lufthansy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka zaměstnanců Lufthansy. | foto: Reuters

PRAHA/FRANKFURT Zaměstnanci aerolinek Lufthansa připravili další velkou stávku, která se dotkne i letů do Česka. V pátek večer se od země neodlepí dvě stovky letadel. Kvůli protestu pilotů neodletí ani dva páry spojů mezi Prahou a Frankfurtem.

Největší německé aerolinky Lufthansa zruší kvůli večerní stávce pilotů na 200 letů s místem startu nebo přistání ve Frankfurtu nad Mohanem.

Rušení postihlo i dva páry spojů mezi Frankfurtem a Prahou. Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit vyhlásil stávku kvůli sporu o důchodový program. Odbory také v pátek dopoledne upozornily, že jsou připraveny uspořádat další stávky v nadcházejících dnech.

DOPAD NA PRAHU:

  • Lufthansa odvolala spoje, které z Frankfurtu do české metropole odlétají v 17.20 a 21.55.
  • Zrušeny jsou také lety z Letiště Václava Havla do Frankfurtu, které měly z Prahy odletět v 18.25 a v 19.30.
Odboráři přesné načasování stávky a místo jejího konání oznámili šest hodin před jejím začátkem.

Piloti Lufthansy letos nestávkují poprvé. Na konci března velká část z nich nepracovala tři dny a společnost musela zrušit 3800 letů. Lufthansa tehdy připustila, že jim stávka způsobí škodu v desítkách milionů eur.

Piloti vyhlásili stávku od pěti odpoledne do jedenácté večerní, Lufthansa ale z technických důvodů ruší spoje v období od 13.30 do sobotních 7.00.

"Musíme zajistit, aby letadla byla na místě sobotních plánovaných odletů, abychom mohli co nejrychleji obnovit řádný provoz," řekla v televizi n-tv mluvčí Lufthansy Barbara Schädlerová. Podle ní stávka postihne asi 25 tisíc cestujících.

Do penze v 55 letech

Piloti stávkují kvůli dlouhodobému sporu s vedením aerolinek o důchodový program.

Podle dosavadního ustanovení kolektivní smlouvy mohou piloti odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než budou mít nárok na starobní důchod.

Lufthansa chce nyní posunout možný věk pro odchod do penze na 59 let, což zdůvodňuje tím, že si ve vysoce konkurenčním prostředí letecké dopravy nemůže dovolit udržet program v současné podobě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!