20. března 2013 13:47, aktualizováno  17:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Lufthansa ruší stovky letů. Stávku pocítí i Letiště Václava Havla

Stávka přichází v době, kdy Lufthansa uskutečňuje razantní plán snižování nákladů včetně propouštění a zmrazení investic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka přichází v době, kdy Lufthansa uskutečňuje razantní plán snižování nákladů včetně propouštění a zmrazení investic. | foto: Reuters

BERLÍN Německá letecká společnost Lufthansa kvůli čtvrteční stávce zaměstnanců zruší většinu vnitrostátních a evropských letů z Frankfurtu a dalších pěti německých letišť. Ke stávce vyzval německý odborový svaz Ver.di, podle nějž má 33 000 zaměstnanců největších aerolinek v Německu zvýšit tlak na společnost kvůli sporu o mzdy a jistotě pracovních míst.

Podle informací Letiště Václava Havla Praha jsou ohlášené tři zrušené přílety a tři odlety německého dopravce z Frankfurtu nad Mohanem, další dva páry letů z Mnichova a jeden pár z Düsseldorfu.

Zatím jde pouze o předběžné informace, rozsah zrušených letů se ještě může změnit, upozornila Marika Janoušková z tiskového oddělení pražského letiště. Samotné letiště se v takovýchto případech změny v letovém řádu obvykle dozvídá od dopravců jen s několikahodinovým předstihem.

Společnosti v rámci restrukturalizace chystá propuštění a zmrazila investice. Zaměstnance hodlá požádat, aby týdně pracovali hodinu navíc.

Odbory oproti tomu požadují zvýšení mezd pro pozemní personál tří dceřiných společností Lufthansy a cateringového oddělení o 5,2 procenta v průběhu 12 měsíců a záruky, že Lufthansa bude chránit pracovní příležitosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Stávka začne ve čtvrtek 05:00 středoevropského času a potrvá pravděpodobně pět hodin. Podle odborů protest před pátečním novým kolem jednání o výši mezd zasáhne stovky letů.

Mluvčí Lufthansy, která létá i do Prahy, podle agentury Reuters uvedl, že společnost zruší skoro všechny vnitrostátní a evropské lety z Frankfurtu, Mnichova, Berlína, Hamburku, Kolína nad Rýnem a z Düsseldorfu. Většinu dálkových letů aerolinie hodlají vypravit.

Provozní zisk Lufthansy loni klesl o 36 procent na 524 milionů eur (13,4 miliardy korun) kvůli vysokým cenám pohonných hmot a mimořádným výdajům.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!